SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie było powrotu Tuska, był sukces na szczycie UE. Pereira: Co zrobiłby jako premier?

Donald Tusk, Angela Merkel i Władimir Putin (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Donald Tusk, Angela Merkel i Władimir Putin (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Mimo hucznych zapowiedzi zaprzyjaźnionych z PO mediów Donald Tusk nie przejął sterów partii i nie wrócił do polskiej polityki. – Jako polityk bardzo skutecznie ukrywa swoje porażki. Nie jest też do końca chciany w Platformie Obywatelskiej – ocenił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu tvp.info. Wskazał na sukces Polski na zakończonym właśnie unijnym szczycie, gdzie udało się stworzyć koalicję przeciw niemiecko-francuskim propozycjom resetu z Moskwą i postawił pytanie: „Co zrobiłby Donald Tusk jako premier w takiej sytuacji?”.

Tusk nie wróci przez pieniądze? Europoseł ujawnia

Myślę, że Donald Tusk może i chciałby wrócić do polskiej polityki, ale jeśli wróci, to straci unijną emeryturę, a to są niemałe środki – ocenił w...

zobacz więcej

Środa 23 czerwca – ten dzień miał silnie odcisnąć się w polskiej polityce. Wówczas miał odbyć się zjazd Zarządu Krajowego PO, na którym według rewelacji „Gazety Wyborczej” i „Polityki” Donald Tusk miał wrócić do kierowania partią, którą dwie dekady temu zakładał, a którą porzucił na rzecz kariery w Brukseli.

Chcą powrotu Tuska. W kuluarach mówią: dziaders


Nic takiego się jednak nie stało – przynajmniej na razie: nie doszło do posiedzenia władz PO, nie było też powrotu Donalda Tuska. Zdaniem Samuela Pereiry to nie tak, że „jak Tusk chce wrócić, to wraca, a jakby nie chciał, to nie wraca”.

Czytaj więcej: W PO czekali na to wiele lat. Wielki zwrot o 360 stopni!

– Myślę, że – tak jak można przeczytać w mediach zaprzyjaźnionych z PO, mających dobre źródła w rdzeniu tej partii – Donald Tusk nie jest do końca chciany. Oczywiście publicznie zawsze będą mówić: „wspaniały Tusk” i „PiS boi się Tuska”. Ale w rozmowach między sobą w rzeczywistości jest to dla nich „dziaders, którego nie chcą w PO” – ocenił szef portalu tvp.info, przywołując nastroje w tej partii opisywane przez portal gazeta.pl.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Politico: Polska i kraje bałtyckie upokorzyły Niemcy i Francję

Twarde stanowisko UE wobec Rosji zawarte w konkluzjach posiedzenia Rady Europejskiej to efekt działania Polski i krajów bałtyckich, które...

zobacz więcej

Publicysta stwierdził, że były premier jako polityk „bardzo skutecznie ukrywa swoje porażki”.

– To również Donald Tusk był tą postacią, od której odcinali się politycy PO czy nawet cała PO głosem Grzegorza Schetyny, że podwyższenie wieku emerytalnego było błędem. Tusk był też za tym, by Radosław Sikorski był kandydatem PO na prezydenta RP i również ta kandydatura została odrzucona – przypomniał fiaska projektów szefa Europejskiej Partii Ludowej.

Pereira: Tusk mógłby poprzeć pomysł resetu z Moskwą


Samuel Pereira wskazał także na zakończony właśnie szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie polska delegacja na czele z premierem Mateuszem Morawieckim osiągnęła spory sukces, skutecznie sprzeciwiając się koalicji Niemiec i Francji, ale też Hiszpanii, Włoch, Austrii za tym, by otworzyć nowe relacje z Rosją.

– Ekipie rządzącej wystarczy powiedzieć: pomyślcie, co by zrobił Donald Tusk jako premier w takiej sytuacji. Obawiam się, pamiętając, jak było w przeszłości, że on byłby pierwszy do poparcia tego – ocenił.

Zobacz także: „Trzeba było długo i dobitnie tłumaczyć”. Premier podsumowuje szczyt UE
teraz odtwarzane
Premier podsumowuje szczyt UE

źródło:
Zobacz więcej