SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Rosja stawia embargo na polskie produkty. Jaka będzie odpowiedź?

Minister rolnictwa zapowiada interwencję w KE (fot. Shutterstock/Studio Romantic)
Minister rolnictwa zapowiada interwencję w KE (fot. Shutterstock/Studio Romantic)

Rosjanie nałożyli embargo na polskie pasze. Wprowadzili je po kilkudniowej kontroli przeprowadzonej online. Minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiada zdecydowaną reakcję wobec działań Rosji. W rozmowie z Niezalezna.pl deklaruje, że będzie w tej sprawie konsultował się z Komisją Europejską.

Spurek zaprosiła ministra na wegański obiad. „Dziękuję, lubię wątróbkę” [WIDEO]

Europosłanka Sylwia Spurek chce zakazać promowania mięsa, mleka i nabiału. – Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale nadal na świecie żyją ludzie,...

zobacz więcej

Jak informuje portal, informacja o wprowadzeniu czasowego zakazu eksportu do Rosji pasz wpłynęła do polskich urzędów 22 czerwca; początek obowiązywania embarga datowany jest na piątek 25 czerwca.

Puda: Polityczna decyzja Rosji


Kontrole przeprowadzono w pięciu podmiotach w dniach 8-16 czerwca w formule zdalnej. Choć kolejne dokumenty, o które wnioskowała Rosja, były przez Polskę przesyłane, nie było woli ani wniosku o spotkanie ze służbą weterynaryjną naszego kraju – czytamy.

Obostrzenia obejmują także siedem innych państw UE: Holandię, Hiszpanię, Niemcy, Estonię, Czechy, Łotwę i Litwę.

Oburzenia nie kryje minister rolnictwa. Grzegorz Puda podkreśla, że szczególnie wzburzony jest tym, jak strona rosyjska potraktowała polskich producentów.

– W moim przekonaniu decyzje Rosji dotyczące ograniczeń importu polskich pasz są polityczne, zwłaszcza że zakaz dotknął jeszcze inne kraje, w tym Niemcy, Holandię i Czechy. Będę kontaktował się z Komisją Europejską w kwestii podjęcia odpowiednich działań wobec Rosji, ponieważ, jak wspomniałem, sprawa embarga dotyczy większej ilości krajów UE – powiedział szef resortu rolnictwa.

Zobacz także: Ta lista nazwisk pogrążyłaby Łukaszenkę. Prof. Żurawski: Rosja w końcu go usunie

źródło:
Zobacz więcej