SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Minister obrony o zakończeniu misji w Afganistanie: To był zwycięski czas

Misja w Afganistanie to czas próby, który okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że z tej misji nie wróciło 43 naszych żołnierzy, ale zyskaliśmy jednocześnie ważną dla naszego bezpieczeństwa wiarygodność sojuszniczą.

Baza rakietowa w Redzikowie opóźniona. Waszyngton tłumaczy

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 i problemy wynikające z automatyzacji opóźniły budowę bazy obrony przeciwrakietowej w Polsce – oświadczył...

zobacz więcej

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników Polska nie przedłuży misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i w ostatnim dniu czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

Błaszczak w wypowiedzi dla mediów w związku z zaplanowanym zakończeniem polskiej misji w Afganistanie ocenił, że „ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego”.

– Udowodnili oni swoją gotowość do służby ojczyźnie. 43 żołnierzy nie wróciło z Afganistanu, 200 odniosło rany. Pamiętamy o nich, pamiętamy o ich najbliższych – powiedział szef MON.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zmiany w niemieckim wojsku. Ukłon w stronę żydowskich żołnierzy Bundeswehry

Od dziś w niemieckiej Bundeswehrze obecny będzie żydowski rabin – informuje Deutsche Welle. Jak podano, ma to być odpowiedź na „działalność w armii...

zobacz więcej

Mówiąc o korzyściach dla Wojska Polskiego wynikających z afgańskiej misji, wskazał na zdobyte doświadczenie i umiejętności, a także na możliwość sprawdzenia sprzętu, w który wyposażone są nasze wojska, w realnych warunkach wojennych.

Dzięki misji w Afganistanie żołnierze Wojska Polskiego poszerzyli swoją wiedzę, stali się bardziej profesjonalni, ale również nabyli cechę istotną dla bezpieczeństwa – gotowość bojową – podkreślił.

Błaszczak stwierdził też, że polski udział w misji w Afganistanie potwierdził naszą wiarygodność sojuszniczą.

– Udowodniliśmy, że jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami z NATO, co jest ważne dla naszego bezpieczeństwa, bo jeżeli my jesteśmy solidarni, to zakładamy, że nasi sojusznicy w godzinie próby będą solidarni wobec nas – powiedział szef MON.

źródło:

Zobacz więcej