RAPORT

Pogarda

Politico: Polska i kraje bałtyckie upokorzyły Niemcy i Francję

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli (fot. EPA/OLIVIER MATTHYS / PAP/EPA)
Premier Mateusz Morawiecki na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli (fot. EPA/OLIVIER MATTHYS / PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Twarde stanowisko UE wobec Rosji zawarte w konkluzjach posiedzenia Rady Europejskiej to efekt działania Polski i krajów bałtyckich, które upokorzyły Niemcy i Francję – komentuje spotkanie unijnych przywódców w Brukseli portal Politico.

Rosyjski cyberatak na polskich polityków tematem rozmów w UE. Będzie w konkluzjach?

Premier Mateusz Morawiecki na kolacji poprzedzającej szczyt Rady Europejskiej rozmawiał z przywódcami państw o niebezpiecznych działaniach...

zobacz więcej

„Przywódcy UE w piątek nad ranem przyjęli twarde stanowisko wobec Rosji – ale dopiero po tym, jak Polska i kraje bałtyckie zajęły własne twarde stanowisko wobec Niemiec i Francji oraz storpedowały propozycję największych mocarstw Wspólnoty, by dążyć do zorganizowania szczytu z prezydentem Władimirem Putinem” – pisze Politico.

„27 szefów państw i rządów przyjęło twarde konkluzje w sprawie Rosji około godz. 2 nad ranem po przedłużającej się i czasami emocjonalnej debacie. Ostateczny wynik był wyjątkowo poniżający, jeśli nie całkowicie upokarzający dla kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy zwykle mają najwięcej do powiedzenia w dyskusjach Rady Europejskiej” – zaznacza portal specjalizujący się w polityce unijnej.

Zobacz także:   DW: Merkel broni propozycji rozmów z Rosją. Jej postawa podzieliła kraje Wspólnoty

Politico zauważa, że zamiast zaaprobować proponowany przez Niemcy i Francję pomysł „spotkania wysokiego szczebla” z prezydentem Rosji Putinem, Rada Europejska przypomniała warunki, od których spełnienia przez Kreml zależy zmiana we wzajemnych relacjach.

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...

zobacz więcej

„Rada Europejska oczekuje, że przywódcy Rosji wykażą bardziej konstruktywne zaangażowanie i zobowiązanie polityczne oraz zaprzestaną działań skierowanych przeciwko UE i jej państwom członkowskim, a także przeciwko państwom trzecim” – czytamy w konkluzjach szczytu.

„RE wzywa Rosję, aby w pełni wzięła na siebie swoją część odpowiedzialności za zapewnienie pełnego wdrożenia porozumień mińskich, co stanowi podstawowy warunek jakiejkolwiek istotnej zmiany w stanowisku UE” – dodano.

Zobacz także:   Merkel: Nie będzie szczytu UE-Rosja w najbliższym czasie

„UE i jej państwa członkowskie muszą w zdecydowany i skoordynowany sposób reagować na każdy przypadek dalszych wrogich, nielegalnych i destrukcyjnych działań Rosji, w pełni wykorzystując wszelkie instrumenty, którymi dysponuje UE, i zapewniając koordynację działań z partnerami” – podkreślają unijni przywódcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej