
Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej dotyczące nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednocześnie przypomniało, że Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holokaust, który był zbrodnią popełnioną przez Niemców.
Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...
zobacz więcej
Uchwalona przez Sejm nowelizacja stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W oświadczeniu ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że procedowana zmiana ustawy „w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę” i że „to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”.
Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił we wpisie na Twitterze, że „nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami”.
Sejm przyjął ustawę, która ma zakończyć patologie związane z tzw. dziką reprywatyzacją. Ku zaskoczeniu komentatorów nie spotkała się ona z...
zobacz więcej
Jak wskazano, nowelizacja Kpa wynika z konieczności wprowadzenia do systemu obowiązującego prawa wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja 2015 r.
„Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego jest sytuacja, gdy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych” – podkreślono.
Ambasada Izraela wyraziła zaniepokojenie nowelą zwalczającą nieuczciwą reprywatyzację w Polsce. „Jako Polak pochodzenia żydowskiego i człowiek,...
zobacz więcej
„Wprowadzenie ograniczeń czasowych na podważanie decyzji administracyjnej będzie prowadziło też do eliminacji nadużyć i nieprawidłowości, które w znacznym stopniu miały miejsce w procesach reprywatyzacyjnych” – oświadczono.
Jak podkreślono, „zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych”. „Nie będą miały one wpływu na postępowania cywilne, których celem jest uzyskanie odszkodowania za odebrane bezprawnie mienie” – zaznaczono.