RAPORT

Pogarda

Polska odpowiada Izraelowi. Oświadczenie resortu dyplomacji

Polskie MSZ odpowiada stronie izraelskiej ws. reprywatyzacji (fot. PAP/Mateusz Marek)
Polskie MSZ odpowiada stronie izraelskiej ws. reprywatyzacji (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej dotyczące nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednocześnie przypomniało, że Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holokaust, który był zbrodnią popełnioną przez Niemców.

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...

zobacz więcej

Uchwalona przez Sejm nowelizacja stanowi m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W oświadczeniu ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że procedowana zmiana ustawy „w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę” i że „to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”.

Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił we wpisie na Twitterze, że „nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami”.

Dyplomatyczna odpowiedź Izraelowi


„Polska z niepokojem odnotowuje wypowiedzi strony izraelskiej dotyczące nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego. Wypowiedzi te wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa” – oświadczyło MSZ.

Czytaj więcej: Głos w sprawie zabrał także wiceszef MSZ

„Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za Holocaust, który był zbrodnią popełnioną przez okupantów niemieckich m. in. na obywatelach polskich narodowości żydowskiej. Ofiarami zbrodni niemieckich były miliony obywateli II RP” – podkreślono w oświadczeniu.

„Koledzy się przestraszyli”. Lider Konfederacji o kulisach głosowania ws. reprywatyzacji

Sejm przyjął ustawę, która ma zakończyć patologie związane z tzw. dziką reprywatyzacją. Ku zaskoczeniu komentatorów nie spotkała się ona z...

zobacz więcej

Jak wskazano, nowelizacja Kpa wynika z konieczności wprowadzenia do systemu obowiązującego prawa wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja 2015 r.

„Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodna z zasadą demokratycznego państwa prawnego jest sytuacja, gdy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych” – podkreślono.

Koniec dzikiej reprywatyzacji


„Przyjęcie ustawy przez Sejm RP w związku z wykonaniem wskazanego orzeczenia TK stanowi prawną konsekwencję wyroku i jest obowiązkiem władz. Zgodnie z wydanym orzeczeniem TK ustawodawca ustanowił granicę czasową dochodzenia stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnych. Przyjęta ustawa wprowadza ograniczenie do 30 lat okresu, w którym możliwe jest stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej z uwagi na wydanie jej z rażącym naruszaniem prawa” – napisał resort dyplomacji.

Zobacz także: Ambasada Izraela krytykuje ustawę reprywatyzacyjną. W oświadczeniu o Niemcach ani słowa W oświadczeniu MSZ podkreśla, że „u podstaw nowelizacji tej ustawy leży potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”. „Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo. Taka sytuacja powoduje powstanie niepewności co do istniejących stosunków prawnych i wywołuje wrażenie tymczasowości decyzji” – wskazano.

Śpiewak bardzo ostro do ambasady Izraela. Chodzi o decyzję Sejmu

Ambasada Izraela wyraziła zaniepokojenie nowelą zwalczającą nieuczciwą reprywatyzację w Polsce. „Jako Polak pochodzenia żydowskiego i człowiek,...

zobacz więcej

„Wprowadzenie ograniczeń czasowych na podważanie decyzji administracyjnej będzie prowadziło też do eliminacji nadużyć i nieprawidłowości, które w znacznym stopniu miały miejsce w procesach reprywatyzacyjnych” – oświadczono.

Jak podkreślono, „zmienione przepisy będą dotyczyły jedynie postępowań administracyjnych, w tym reprywatyzacyjnych”. „Nie będą miały one wpływu na postępowania cywilne, których celem jest uzyskanie odszkodowania za odebrane bezprawnie mienie” – zaznaczono.

„Nowe przepisy nie ograniczają pozwów odszkodowawczych”


Wskazano przy tym, że zmienione przepisy będą miały zastosowanie niezależnie od obywatelstwa czy pochodzenia stron. „Mają więc one charakter niedyskryminacyjny” – dodano.

„Należy z całą mocą jeszcze raz podkreślić, że nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości składania pozwów cywilnych w celu uzyskania odszkodowania, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub pochodzenia powoda” – zaznacza MSZ.

Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. Więcej na temat przepisów pisaliśmy TUTAJ.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej