RAPORT

Wojna na Ukrainie

Śpiewak bardzo ostro do ambasady Izraela. Chodzi o decyzję Sejmu

Jan Śpiewak ostro o reprywatyzacji (fot. PAP/Rafał Guz)
Jan Śpiewak ostro o reprywatyzacji (fot. PAP/Rafał Guz)

Ambasada Izraela wyraziła zaniepokojenie nowelą zwalczającą nieuczciwą reprywatyzację w Polsce. „Jako Polak pochodzenia żydowskiego i człowiek, który połamał na reprywatyzacji zęby: chyba was poj***ło” – skomentował aktywista miejski Jan Śpiewak. „Ta ustawa to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – dodał. Przypomniał również, jak w sprawie reprywatyzacji mimo wyroków Trybunału Konstytucyjnego zachowywali się Platforma Obywatelska i Hanna Gronkiewicz–Waltz.

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest...

zobacz więcej

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowe przepisy mają zakończyć dziką reprywatyzację.

Niedługo po uchwaleniu ustawy ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym oceniła, że procedowana zmiana w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. W czwartek wieczorem wpis na Twitterze podobnej treści umieścił też minister spraw zagranicznych Jair Lapid.

Zobacz także:   „To niemoralne prawo uderzy w nasze stosunki”. Ambasada Izraela o procedowanej ustawie reprywatyzacyjnej

„Dzisiaj najgłośniej nie protestują kancelarie prawne zainteresowane reprywatyzacją (ich klienci zarobili gigantyczne pieniądze na niekonstytucyjnych decyzjach sądów), ale ambasada USA i Izraela” – zauważył w sieci Jan Śpiewak, który od lat walczy z nieuczciwym przejmowaniem nieruchomości.

„Jako Polak pochodzenia żydowskiego i człowiek, który połamał na reprywatyzacji zęby, mogę im powiedzieć, żeby zostawili Polskę w spokoju. Przez 30 lat USA i Izraelowi nie przeszkadzały mafie reprywatyzacyjne, które rozkradały tysiące nieruchomości (przede wszystkim w Krakowie i Warszawie) należących przed wojną do polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Ich służby nie miały o tym wiedzy?” – pyta Śpiewak. „Śmiem wątpić” – dodaje.

Śpiewak o postawie PO ws. reprywatyzacji

Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej

W czwartek wieczorem Sejm przyjął bardzo ważną zmianę przepisów, która ma zakończyć dziką reprywatyzację. Tymczasem politycy Konfederacji, którzy...

zobacz więcej

Aktywista miejski zaznacza, że teraz ambasada protestuje, bo przepisy zamykają drogę do przejmowania mienia bezspadkowego – czyli mienia pozostawionego najczęściej przez ofiary Holocaustu.

„Takie mienie na podstawie obowiązującego w Polsce od początku XIX wieku Kodeksu Napoleona przepada na własność skarbu państwa” – pisze Śpiewak.

Zaznacza, że ustawa trafi teraz do Senatu i z powrotem do Sejmu.

Zobacz także:   Ta ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację. Jak zagłosowała Konfederacja?

„Czuję ogromną satysfakcję, bo 6 lat temu jako pierwsi wskazywaliśmy doniosłość wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – dodał.

Podkreślił, że po wyroku TK z 2015 roku, Platformie Obywatelskiej i Hannie Gronkiewicz–Waltz nie przeszkadzało „oddawać jeszcze przez ponad rok nieruchomości na podstawie zakwestionowanych przez TK przepisów”.

„Dopiero wybuch afery reprywatyzacyjnej w 2016 roku zmusił urzędników do stosowania obowiązującego w Polsce prawa i respektowania wyroków TK” – zaznaczył Jan Śpiewak.Zandberg: To instrumentalizacja Szoa

Fura marchewek i schowany kij. Berlin i Paryż chcą narzucić UE „dialog” z Rosją

Rosja nie zrobiła nic, by Zachód mógł zaproponować jej dialog i normowanie relacji. Niestety, Niemcy i Francja stoją na stanowisku, że należy wziąć...

zobacz więcej

„Reprywatyzacja to krzywda i cierpienie, tu i teraz” – skomentował również ostry polityczny spór Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

„Powinniśmy ją zakończyć, raz na zawsze. Polska ma do tego prawo” – ocenił.

Polityk dodał, że instrumentalizacja Szoa, wikłanie ofiar Zagłady w dzisiejszy spór o reprywatyzację „szkodzi pamięci o tej straszliwej zbrodni”. „I po prostu nie powinno mieć miejsca” – zaznaczył.

Zobacz także:   Stanowczy komunikat z MSZ ws. żądań Izraela

W sejmowym głosowaniu w sprawie reprywatyzacji „za” byli posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Kukiz’15 i Polski 2050, a nawet większość Lewicy. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO. Z kolei w Konfederacji, która od lat miała podobne rozwiązania na sztandarach, poparcie wyraziło tylko pięciu posłów; dwóch się wstrzymało, a czterech w ogóle nie głosowało. Potem tłumaczyli, że doszło do pomyłki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej