SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Koledzy się przestraszyli”. Lider Konfederacji o kulisach głosowania ws. reprywatyzacji

Konfederacja niespójna w czwartkowym głosowaniu (fot. PAP/Rafał Guz)
Konfederacja niespójna w czwartkowym głosowaniu (fot. PAP/Rafał Guz)

Sejm przyjął ustawę, która ma zakończyć patologie związane z tzw. dziką reprywatyzacją. Ku zaskoczeniu komentatorów nie spotkała się ona z powszechnym poparciem posłów Konfederacji: część wstrzymała się od głosu, kilku wyciągnęło karty. Robert Winnicki tłumaczył to pomyłką. Światło na sprawę rzuca teraz inny z liderów ugrupowania, Janusz Korwin-Mikke. Zdradza, że na posiedzeniu koła zapadła decyzja, by się wstrzymać. „Koledzy się przestraszyli” – kwituje.

Ambasada Izraela krytykuje ustawę reprywatyzacyjną. W oświadczeniu o Niemcach ani słowa

Na czwartkowym posiedzeniu sejm przyjął zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia...

zobacz więcej

Przegłosowana nowelizacja została przygotowana przez sejmową komisję ustawodawczą. Jej pierwsze czytanie Sejm przeprowadził w drugiej połowie maja. Na początku czerwca zajmowała się nią komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach, która przeformułowała niektóre zapisy.

O co chodzi w ustawie, której sprzeciwia się Izrael?


Chodzi o zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego, zgodnie z którymi po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Przepisy mają położyć kres dzikiej reprywatyzacji.

Tutaj przeczytasz więcej o ustawie przyjętej przez Sejm.

Podobne rozwiązania od lat głosiła Konfederacja. Sprzeciwiała się szczególnie „roszczeniom żydowskim wobec Polaków”, o czym od lat głośno mówili jej przedstawiciele.

Grzmieli: Stop nieuzasadnionym roszczeniom!


Poseł Grzegorz Braun zapewniał, że problem rozwiąże Konfederacja. Zachęcał do głosowania na kandydata partii Krzysztofa Bosaka, startującego w wyborach prezydenckich.

– Stop bezczelnym, nieuzasadnionym roszczeniom żydowskim wobec Polaków. Pytanie, kto będzie na czele narodu, kiedy wrócą te roszczenia – mówił na spotkaniu wyborczym Braun.
teraz odtwarzane
Konfederacja grzmiała: Stop nieuzasadnionym roszczeniom żydowskim

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Stanowczy komunikat z MSZ ws. żądań Izraela

Oświadczenie MSZ Izraela trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak podkreślił,...

zobacz więcej

Jednak w czwartkowym głosowaniu tylko pięciu posłów Konfederacji zagłosowało „za”. Dwóch wstrzymało się od głosu, czterech w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

Konfederacja się tłumaczy


Pytany przez nas poseł Krzysztof Bosak (jako jeden z popierających ustawę) odpowiada, że sam głosował „za”, ale zamieszania w jego kole nie chciał komentować i odsyłał do posłów, którzy głosowali inaczej niż on. Inni parlamentarzyści Konfederacji nie odbierali naszych telefonów.

Sprawę starał się tłumaczyć poseł Robert Winnicki. Zapewniał, że doszło do pomyłki i złej rekomendacji przed głosowaniem, za co przeprosił.Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj więcej: Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej Zaprzecza temu poseł Janusz Korwin-Mikke, zdradzając na Twitterze kulisy partyjnej dyskusji.

Korwin-Mikke z kijem w szprychy partyjnej narracji


Ustawę blokującą dziką reprywatyzację wpierw nazwał „kłamstwem PiS-u” i przekonywał, że nie zablokuje ona roszczeń z tytułu „447”. Chodzi o ustawę Kongresu USA ws. „sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono” (Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST Act). Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu i była ostro krytykowana przez Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

Korwin-Mikke zdradził, że na posiedzeniu koła Konfederacji zapadła decyzja: wstrzymujemy się, choć najwyraźniej były propozycje, by głosować przeciw ustawie. Tego nie mogli jednak zrobić, bo – tłumaczy Korwin – „ludzie nie zrozumieją”.

„Koledzy się przestraszyli, bo, jak widać, nie rozumieją” – skomentował, pisząc najprawdopodobniej o kolegach z Konfederacji, którzy poparli ustawę.

Zobacz także: „To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

źródło:
Zobacz więcej