RAPORT

Wojna na Ukrainie

„To są budynki, za które chcecie środki”. Miażdżące zdjęcie Patryka Jakiego

Patryk Jaki odpowiada ministrowi Izraela (fot. PAP/Marcin Obara)
Patryk Jaki odpowiada ministrowi Izraela (fot. PAP/Marcin Obara)

Szef MSZ Izraela, który obarczał już Polskę winą za Holocaust, skrytykował teraz ustawę przyjętą przez polski Sejm ws. reprywatyzacji. „Hańbą jest pana nieuctwo. To są budynki, za które chcecie środki. Polacy je odbudowali bez pomocy niemieckich środków, które wy ciągle otrzymujecie” – odpowiedział Izraelczykowi europoseł Patryk Jaki. Polityk pokazał przy tym, jak po II wojnie światowej wyglądała zrujnowana Warszawa.

Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej

W czwartek wieczorem Sejm przyjął bardzo ważną zmianę przepisów, która ma zakończyć dziką reprywatyzację. Tymczasem politycy Konfederacji, którzy...

zobacz więcej

Sejm zabrał głos ws. nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Chodzi o zmiany, zgodnie z którymi po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Zdaniem Izraela obywatelom tego państwa uniemożliwi to odzyskanie mienia przejętego przez Niemców okupujących Polskę.

- Polska musi postępować właściwie w stosunku do ocalałych z Holokaustu, w przeciwnym razie ucierpią jej więzi z Izraelem - ostrzegł  kontrowersyjny polityk Jair Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela.

Zobacz także:   „To niemoralne prawo uderzy w nasze stosunki”. Ambasada Izraela o procedowanej ustawie reprywatyzacyjnej

Na jego wpis odpowiedział Patryk Jaki. Zaznaczył, że osoby, o których mówi Lapid, „były obywatelami Polski” i wzywały do obrony naszego kraju przed Niemcami.

„Wreszcie trzeba zacząć o tym mówić. Załatwimy wreszcie polski problem reprywatyzacji i asertywnie do Izraela. Tym razem trzeba mówić, jaka jest prawda o historii Polski” – zaznaczył.

Patryk Jaki cytuje odezwę Związku Żydów

Szef Episkopatu ostro o decyzji PE: Kultura śmierci i wykluczenia

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której domaga się powszechnego dostępu do aborcji. „Ideologia bierze górę nad rozumem” – skomentował...

zobacz więcej

W sejmowym głosowaniu w sprawie reprywatyzacji „za” byli posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Kukiz’15 i Polski 2050, a nawet większość Lewicy. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO. Z kolei w Konfederacji, która od lat miała podobne rozwiązania na sztandarach, poparcie wyraziło tylko pięciu posłów, dwóch się wstrzymało, a czterech w ogóle nie głosowało. Potem tłumaczyli, że doszło do pomyłki.

„Oczywiście jak zwykle większość mediów w Polsce będzie się cieszyła z problemów państwa i nakręcała, bo »nie rozmawiali« udając, że nie wiedzą, że te rozmowy nic nie dają” – kontynuuje w sieci Patryk Jaki. „I w końcu trzeba zdecydować, czy bardziej interesuje nas polski interes, czy obcy” – dodaje polityk.

Zobacz także:   Ta ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację. Jak zagłosowała Konfederacja?

Europoseł zamieścił również zdjęcie gazety z II wojny światowej, w której zamieszczono m.in. „odezwę Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski”.

Rosyjski cyberatak na polskich polityków tematem rozmów w UE. Będzie w konkluzjach?

Premier Mateusz Morawiecki na kolacji poprzedzającej szczyt Rady Europejskiej rozmawiał z przywódcami państw o niebezpiecznych działaniach...

zobacz więcej

„Bracia w Izraelu, Obywatele Najjaśniejszej RP! Odwieczny wróg napadł w niecny, nikczemny sposób na naszą tak gorąco przez nas umiłowaną Ojczyznę, Polskę. My Żydzi (…) stajemy wszyscy w karnym ordynku, zwarci i opanowani na wezwanie Prezydenta RP, aby bronić naszej ukochanej Ojczyzny” – zacytował.

Na koniec Patryk Jaki jeszcze raz podkreślił, że obozy koncentracyjne nie znajdowały się w Polsce, ale „na terenie Polski okupowanej przez Niemcy”.

Zobacz także:   Stanowczy komunikat z MSZ ws. żądań Izraela

„Jak pan skończył szkołę podstawową? Jestem poza rządem i mogę to dziś powiedzieć: Żydzi dziś nas bardziej potrzebują niż my ich. Przez swoje agresywne działania nawet USA miały do nich pretensje” – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej