SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jak komunistyczne specsłużby tłumiły strajki. TVP pokaże film „Operacja Lato ’76 (Radom ’76)” [WIDEO]

TVP1 wyemituje dziś o 20:35 film dokumentalny pt. „Operacja Lato ’76 (Radom ’76)”. W tytule filmu zawarto kryptonim akcji tajnych służb tłumiących strajki, które wybuchły w wyniku ogłoszenia przez premiera Piotra Jaroszewicza ogromnych podwyżek cen w czerwcu 1976 roku. Film pokazuje, jak działał komunistyczny system przemocy wobec protestujących robotników niegodzących się na ogromne podwyżki i widmo głodu. Szczególnie dla młodych pokoleń może być ważne to, w jaki sposób o życiu codziennym obywateli decydował Komitet Centralny PZPR.

61. KFF za nami. Dwie nagrody główne powędrowały dla koprodukcji dokumentalnych TVP

Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego dwie nagrody główne powędrowały dla koprodukcji dokumentalnych TVP. W konkursie triumfował Tomasz...

zobacz więcej

Operacja przegrała z robotniczą solidarnością w prawie 90 polskich zakładach pracy, a rząd wycofał się z planu podnoszenia cen. Dalszym rezultatem wydarzeń czerwcowych były także: założenie Komitetu Obrony Robotników, powstanie Solidarności, aż wreszcie wybory w roku 1990.

W dzisiejszej Polsce to obywatele decydują, kto ma rządzić. Film ukazuje procesy, które do tego doprowadziły, przypomina, że kiedyś w Polsce istniał taki system władzy, który dziś wydaje się być nierealnym.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

źródło:
Zobacz więcej