RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosyjski cyberatak na polskich polityków tematem rozmów w UE. Będzie w konkluzjach?

Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Brukseli (fot. PAP/Leszek Szymański)

Premier Mateusz Morawiecki na kolacji poprzedzającej szczyt Rady Europejskiej rozmawiał z przywódcami państw o niebezpiecznych działaniach rosyjskich hakerów. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami przywódców UE informacja o cyberatakach na polskich polityków ma się znaleźć w końcowych konkluzjach szczytu – ustalił portal tvp.info.

Opozycja realizuje scenariusz Kremla?

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przed południem przybył do Brukseli, gdzie bierze udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Unijni liderzy rozmawiają m.in. o koordynacji działań dotyczących pandemii, relacjach z Rosją i Turcją, a szef polskiego rządu przedstawi także informacje dotyczące cyberataków.

Szef polskiego rządu poruszył ten temat już na czwartkowej kolacji poprzedzającej szczyt.

Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej

W czwartek wieczorem Sejm przyjął bardzo ważną zmianę przepisów, która ma zakończyć dziką reprywatyzację. Tymczasem politycy Konfederacji, którzy...

zobacz więcej

O tym, jak ważny jest to temat, mówił już też publicznie rzecznik rządu Piotr Mueller. Zaznaczał, że Morawiecki zaproponuje wykorzystanie środków w ramach wspólnej reakcji dyplomatycznej UE na wrogie działania cybernetyczne.

Tymczasem jak ustalił portal tvp.info, informacja o cyberatakach na polskich polityków ma się również znaleźć w końcowych konkluzjach szczytu.

Przypomnijmy, że w odpowiedzi na rosnącą liczbę poważnych ataków, które mają negatywny wpływ na usługi publiczne, a także na przedsiębiorstwa i obywateli w całej Unii Europejskiej, Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej