RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stanowczy komunikat z MSZ ws. żądań Izraela

Izrael krytykuje Polskę. Zdecydowana odpowiedź MSZ (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Izrael krytykuje Polskę. Zdecydowana odpowiedź MSZ (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Oświadczenie MSZ Izraela trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak podkreślił, komunikat Izraela nacechowany jest złą wolą, a przede wszystkim – głęboką nieznajomością faktów.

Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej

W czwartek wieczorem Sejm przyjął bardzo ważną zmianę przepisów, która ma zakończyć dziką reprywatyzację. Tymczasem politycy Konfederacji, którzy...

zobacz więcej

Sejm w czwartek wieczorem uchwalił nowelizację Kodeksu postepowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Nowe przepisy – które opisywaliśmy na portalu tvp.info w tym miejscu – mają zakończyć dziką reprywatyzację.

W głosowaniu w Sejmie nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.

„Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela Yaira Lapida trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie. Jego treść nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów” – zaznaczył Jabłoński.

„Polacy tak jak Żydzi byli ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni. Uchwalona w Sejmie ustawa chroni ofiary tych zbrodni i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami; jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.” – wyjaśnił w kolejnym wpisie wiceminister.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jabłoński zaznaczył, że w wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia. „Próby zablokowania ustawy to wsparcie dla dalszego trwania tej niesprawiedliwości. Ani państwo Izrael, ani nikt inny nie powinien takiego wsparcia udzielać” – zaznaczył na Twitterze Jabłoński.

Izrael krytykuje ustawę przyjętą w polskim Sejmie


Niedługo po uchwaleniu ustawy ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie, w którym oceniła, że procedowana zmiana w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. W czwartek wieczorem wpis na Twitterze podobnej treści umieścił też minister Lapid. „To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami” – napisała ambasada, dodając, że „Polska wie, co jest właściwym krokiem w tej sprawie”.

Zobacz także: „Właściwym adresatem ich żądań są Niemcy”. Kaleta ostro o liście Ambasady Izraela

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej