RAPORT

Wojna na Ukrainie

Winnicki tłumaczy się z głosowania ws. ustawy reprywatyzacyjnej

Konfederacja zaskoczyła w Sejmie. Robert Winnicki przeprasza (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Konfederacja zaskoczyła w Sejmie. Robert Winnicki przeprasza (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W czwartek wieczorem Sejm przyjął bardzo ważną zmianę przepisów, która ma zakończyć dziką reprywatyzację. Tymczasem politycy Konfederacji, którzy latami prowadzili głośne akcje o tzw. ustawie 447, teraz wyciągnęli karty lub wstrzymali się od głosu. Internauci nie mogą uwierzyć własnym oczom, a jeden z liderów Konfederacji Robert Winnicki pisze: „Nastąpiła pomyłka”.

„Właściwym adresatem ich żądań są Niemcy”. Kaleta ostro o liście Ambasady Izraela

Właściwym adresatem żądań Izraela są tylko i wyłącznie Niemcy - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości...

zobacz więcej

Sejm zabrał głos ws. nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Chodzi o zmiany, zgodnie z którymi po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Chociaż Izrael grozi, że „niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki pomiędzy oboma krajami”, projekt zyskał w Sejmie szerokie poparcie.

„Za” byli posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Kukiz’15 i Polski 2050, a nawet większość Lewicy. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO. Z kolei w Konfederacji, która od lat miała podobne rozwiązania na sztandarach, poparcie wyraziło tylko pięciu posłów, dwóch się wstrzymało, a czterech w ogóle nie głosowało.

Zobacz także:   „To niemoralne prawo uderzy w nasze stosunki”. Ambasada Izraela o procedowanej ustawie reprywatyzacyjnej

„Dziwna postawa części posłów Konfederacji, która budowała się na akcji #Stop447” – skomentował w sieci wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski.

„Dzisiaj, kiedy Sejm przyjmował ustawę umarzającą sprawy o tzw. mienie bezspadkowe, część posłów się wstrzymała, część wyciągnęła karty” – zaznaczył polityk.

Politycy zaskoczeni. „Wstyd, hipokryzja”

Ostry bój w Sejmie. „Wynik 4:0. Walkower byłby łagodniejszy”

Opozycja walczyła w środę do późnej nocy o odwołanie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i trzech ministrów rządu Mateusza Morawieckiego....

zobacz więcej

„Dziś było głosowanie nad ustawą kończącą dziką reprywatyzację, blokującą zgłaszanie kolejnych roszczeń, w tym mienia bezspadkowego. Co zrobiła Konfederacja, która na sztandarach miała 447? Albo wyciągnęli karty albo się wstrzymali” – pisał również zaskoczony Maciej Stańczyk.

Jego post udostępnił w sieci m.in. Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości i dodał: „Oto Konfederacja w praktyce”.

Zobacz także:   Ta ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację. Jak zagłosowała Konfederacja?

Internauci dodają, że politycy tacy jak Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Konrad Berkowicz czy Dobromir Sośnierz wielokrotnie mówili w parlamencie o „zagrożeniu związanym z tzw. mieniem bezspadkowym”, a teraz w tej sprawie nie byli jednomyślni.

„Wstyd! Posłowie Konfederacji nie wsparli projektu ustawy m.in. blokującej postępowania w sprawie mienia bezspadkowego. Tyle gadali o #Stop447. Hipokryzja” – ocenił wiceminister Jacek Ozdoba. 

Fundacja Tokarczuk oburzona akcją internautów. Pokazują zdjęcia, porównują do nazistów

Gdy białoruski reżim torturuje więźniów i przeprowadza akty terrorystyczne, Olga Tokarczuk porównała Polskę do Białorusi. To oburzyło internautów;...

zobacz więcej

Konfederacja przeprasza


Większość polityków Konfederacji w tej sprawie milczy, co wywołuje u internautów tym większe zdziwienie.

W końcu głos postanowił jednak zabrać Robert Winnicki. Poseł Konfederacji napisał, że „w głosowaniu Konfederacji nad odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy Sejmu o ochronie zdrowia nastąpiła pomyłka”.

Zobacz także:   Zaskakujący sondaż. Zobacz, kogo pogrąży powrót Tuska

„Byliśmy przeciw ustawie, a więc za wnioskiem Senatu, a zatem przeciw odrzuceniu uchwały, ale w rozpisce głosowań wdarł się błąd i poszła zła rekomendacja” – napisał na Twitterze Winnicki.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Po chwili dodał: „Tłumaczę – poprawki Senatu Sejm przyjmuje, głosując przeciw odrzuceniu uchwały, a odrzuca, głosując za odrzuceniem. W związku z czym biuro zrozumiało, że jesteśmy przeciw ustawie, ale Senat też był przeciw, a więc trzeba było być przeciw odrzuceniu uchwały Senatu, a nie za. Przepraszamy” – podsumował.

Więcej o noweli kończącej dziką reprywatyzację przeczytasz   TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej