SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Sri Lanka: Prezydent ułaskawił podejrzanych o powiązania z Tamilskimi Tygrysami

To pierwsza faza zwalniania z aresztów skazanych za terroryzm  (fot. Getty Images)
To pierwsza faza zwalniania z aresztów skazanych za terroryzm (fot. Getty Images)

Lankijski prezydent Gotabaya Rajapaksa ułaskawił 16 mężczyzn uwięzionych za rzekome powiązania z Tamilskimi Tygrysami – separatystyczną organizacją zbrojną pokonaną przez siły rządowe w 2009 r. To rezultat presji organizacji międzynarodowych.

Zasadzka na policjantów. Nie żyje 11 funkcjonariuszy

11 policjantów zginęło w ataku, przeprowadzonym prawdopodobnie przez dżihadystów, w północnej części Burkiny Faso – poinformowały władze tego kraju.

zobacz więcej

Rzecznik służby więziennej Chandana Ekanayake poinformował, że ułaskawieni mężczyźni byli uwięzieni przez co najmniej 10 lat. Są wśród 94 więźniów, wobec których prezydent skorzystał z prawa łaski z okazji buddyjskiego święta Poson.

Urzędnicy prezydenta stwierdzili, że to pierwsza faza zwalniania z aresztów osób przetrzymywanych na podstawie kontrowersyjnych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu terroryzmowi (PTA), krytykowanej przez organizacje międzynarodowe, w tym Radę Praw Człowieka ONZ, Unię Europejską i Amnesty International.

Wprowadzone w 1979 r. prawo umożliwia siłom bezpieczeństwa m.in. aresztowanie i przetrzymywanie podejrzanych bez postawienia im zarzutów nawet przez półtora roku. Zdaniem obrońców praw człowieka władze często nadużywają tych przepisów w walce ze swoimi krytykami.

We wtorek rząd w Kolombo zapowiedział, że zrewiduje przepisy po tym, jak Rada Praw Człowieka ONZ wezwała go do postawienia zarzutów lub wypuszczenia na wolność osób ostatnio zatrzymanych na podstawie PTA. Na początku czerwca w Parlamencie Europejskim dyskutowano także projekt rezolucji przewidującej możliwości odebrania Sri Lance preferencyjnego dostępu do unijnego rynku, jeśli antyterrorystyczne prawo nie zostanie zmienione.

źródło:

Zobacz więcej