RAPORT

Wojna na Ukrainie

Merkel: Nie będzie szczytu UE-Rosja w najbliższym czasie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Getty Images)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. Getty Images)

W najbliższym czasie nie dojdzie do szczytu UE-Rosja na poziomie szefów państw i rządów – poinformowała w nocy w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel. W przyjętych pierwszego dnia obrad Rady Europejskiej konkluzjach unijni przywódcy wyrazili oczekiwanie wobec władz Rosji „bardziej konstruktywnego zaangażowania politycznego oraz zaprzestania działań przeciwko UE i jej państwom członkowskim oraz państwom trzecim”.

DW: Merkel broni propozycji rozmów z Rosją. Jej postawa podzieliła kraje Wspólnoty

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podtrzymuje propozycję, by Unia Europejska wznowiła rozmowy z Rosją. Ale stanowisko to podzieliło kraje Wspólnoty –...

zobacz więcej

„To była szczegółowa i niełatwa dyskusja. Nie udało się wypracować zgody, żeby się natychmiast spotkać na poziomie przywódców (UE i Rosji). Ważne jest dla mnie, że format dialogu pozostaje zachowany i że nad tym pracujemy. Osobiście życzyłabym sobie odważniejszego kroku, ale tak też jest dobrze i będziemy dalej nad tym pracować” - oznajmiła szefowa niemieckiego rządu po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu RE.

Unijni przywódcy przypomnieli też w konkluzjach, że warunkiem jakiejkolwiek znaczącej zmiany w podejściu UE do Rosji jest pełna realizacja porozumień z Mińska.

Szefowie państw i rządów UE podkreślili konieczność „zdecydowanej i skoordynowanej” reakcji na ewentualne dalsze „wrogie, nielegalne i zakłócające porządek” działania Rosji.Potępili ograniczenia podstawowych wolności w Rosji i kurczącą się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego.

Zwrócili uwagę na potrzebę dalszego wsparcia UE dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, organizacji praw człowieka i niezależnych mediów. Wezwali też Komisję i szefa unijnej dyplomacji do przedstawienia daleko idących propozycji w tym zakresie.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej