RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Właściwym adresatem ich żądań są Niemcy”. Kaleta ostro o liście Ambasady Izraela

Sebastian Kaleta był też pytany o reakcję Ambasady Izraela (fot. Getty Images)
Sebastian Kaleta był też pytany o reakcję Ambasady Izraela (fot. Getty Images)

Właściwym adresatem żądań Izraela są tylko i wyłącznie Niemcy - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Wyjaśnił, że uchwalona w czwartek ustawa zamyka czas zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a postępowania, które nie zostały zakończone, umarza.

Ambasada Izraela krytykuje ustawę reprywatyzacyjną. W oświadczeniu o Niemcach ani słowa

Na czwartkowym posiedzeniu sejm przyjął zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia...

zobacz więcej

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił nowelizację Kpa, zgodnie z którą m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.

Niedługo po uchwaleniu ustawy Ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie. „Procedowana zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę. To niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami” – oświadczyła izraelska ambasada.

Spór o ustawę


Wiceminister Kaleta w wywiadzie dla wPolityce.pl był pytany, o co chodzi w tej ustawie.

„Ustawa polega na tym, że zamyka czas zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych, a te, które np. z uwagi na brak spadkobierców przedwojennych właścicieli, czyli tzw. mienie bezspadkowe, nie zostały zakończone, umarza. Dla milionów Polaków znika czas wiecznej niepewności, czy po ich kamienicę, boisko, szkołę przyjdzie pewnego dnia ktoś z roszczeniami jako prawdziwy czy, jak to bywało w Warszawie, podstawiony kurator czy spadkobierca” – wskazał Kaleta.

Ta ustawa ma zakończyć dziką reprywatyzację. Jak zagłosowała Konfederacja?

Sejm przyjął w czwartek zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez...

zobacz więcej

Polityk dodał, że „ustawa zamyka katalog spraw najtrudniejszych, co do których przede wszystkim brak spadkobierców powodował, że roszczenia pozostawały od wielu lat w zawieszeniu”.

„Ustawa również powoduje, że nieskuteczne będzie składanie nowych roszczeń” - dodał.

Kaleta był też pytany o reakcję Ambasady Izraela.

„Adresatem żądań są Niemcy”


„Niestety Izrael prowadzi politykę, która ma na celu wymusić na nas zapłatę za mienie polskich obywateli, którzy nie pozostawili spadkobierców, a stracili życie wskutek niemieckiej państwowej zbrodni Holokaustu. Nie mając ku temu podstaw, próbują wmówić, że Polacy mają do zmazania rzekome winy za ten czas. Jest odwrotnie” - powiedział wiceminister. Problem reprywatyzacji to bezpośredni skutek nie Holokaustu, ale oddania Polski pod władzę komunistów i brak reparacji ze strony Niemiec. Właściwym adresatem żądań Izraela są tylko i wyłącznie Niemcy, nazywani dziś przez Izrael dla niepoznaki mitycznymi nazistami” - skomenetował Kaleta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej