RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kanada. Odnaleziono setki bezimiennych grobów ze szczątkami dzieci

Na początku czerwca w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono 215 grobów (fot. Getty Images)
Na początku czerwca w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono 215 grobów (fot. Getty Images)

Rdzenni mieszkańcy Kanady informują o odnalezieniu kolejnych 751 bezimiennych grobów. Odkrycia dokonano w miejscu dawnej szkoły z internetem dla dzieci indiańskich w Marieval w prowincji Saskatchewan, ok. 140 km od jej stolicy – Reginy.

„Przerażający spadek ”. Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów

W latach 2018-2020 oczekiwana średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o prawie dwa lata. Przypisuje się to w dużej mierze...

zobacz więcej

Na początku czerwca w pobliżu dawnej szkoły z internetem w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej odnaleziono 215 grobów. Według wstępnych ustaleń zawierają one szczątki dzieci.

Cadmus Delorme, szef społeczności ludu Cowessess – rdzennych mieszkańców tego regionu Saskatchewan – powiedział, że nie wiadomo, czyje szczątki kryją ujawnione teraz mogiły. Wyjaśniał, że społeczność podjęła poszukiwania na podstawie historii przekazywanej ustnie.

Co kryją odnalezione mogiły?


Cadmus Delorme stwierdził, że odnalezione szczątki nie były pochowane w masowym grobie, ale w indywidualnych mogiłach, z których usunięto nagrobki. Podkreślił, że społeczność chce identyfikacji pochowanych osób, umieszczenia tabliczek na grobach i upamiętnienia pochowanych.

Badania 44 tys. metrów kwadratowych powierzchni mieszkańcy przeprowadzili wraz ze specjalistami z Politechniki Saskatchewan z wykorzystaniem radaru penetrującego grunt. Szef Cowessess zastrzegł, że metoda badawcza jest obarczona błędem szacowanym na 10-15 proc.

Federacja Suwerennych Ludów Rdzennych, która reprezentuje 74 rdzenne ludy Saskatchewan, domaga się badań także innych lokalizacji. Kompleks szkolny w Marieval działał od 1899 do 1997 r. na obszarze obecnego rezerwatu społeczności Cowessess. Do lat 70 ubiegłego wieku był prowadzony przez zakonnice. W 1987 r. przejęli go rdzenni mieszkańcy. W 1999 r. zburzyli budynek. W tym miejscu utworzyli szkołę dzienną.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej