RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zaskakujące wyniki badań naukowców. Koronawirusy znane od tysięcy lat?

Co dowodzi ostatnie odkrycie? (fot. Getty Images)
Co dowodzi ostatnie odkrycie? (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Według najnowszych badań zespołu australijskich i amerykańskich naukowców koronawirusy od tysiącleci wywołują ogromne epidemie na naszej planecie. Dowody na to można odkryć w genomach współczesnych ludzi - pisze portal ABC.

Delta mutuje. „Większa zakaźność i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc”

Wariant koronawirusa o nazwie Delta dalej mutuje. W Indiach wykryto kolejną jego odmianę - Delta Plus. Trzeba zachować czujność i monitorować...

zobacz więcej

„Siał spustoszenie w populacji i pozostawił znaczące blizny genetyczne” - powiedział współautor badania Kirill Alexandrov, biolog syntetyczny z Queensland University of Technology. Jego zdaniem epidemia koronawirusa wybuchła w Azji Wschodniej około 25 tys. lat temu i trwała 20 tys. lat.

Zespół naukowców z Australii i USA dowodzi, że podobnie jak słoje drzewa, nasz kod genetyczny może opowiedzieć historię o wydarzeniach z naszej przeszłości. Przypadkowe mutacje w naszych genach oznaczają, że niektórzy ludzie są naturalnie bardziej niż inni podatni na zakażenie wirusami lub wystąpienie poważnych objawów choroby.

Co znaleźli naukowcy?


Badanie wykazało, że ludzie, którzy noszą klaster genów odziedziczonych po neandertalczykach około 50 tys. lat temu, są bardziej narażeni na rozwój ciężkich objawów COVID-19. Z kolei inne mutacje robią coś przeciwnego i mogą dać nam przewagę w przetrwaniu w przypadku wybuchu epidemii.

Inny współautor badania, dr Yassine Souilmi z Uniwersytetu w Adelajdzie, potwierdza, że ludzie mogli mieć dawno temu kontakt z koronawirusami, których ślady mogą pojawić się teraz w naszym genomie. W związku z tym wraz ze swoim zespołem przebadał genomy tysięcy ludzi z całego świata, przechowywane w bazach danych. Badacze odkryli sygnał genetyczny związany z koronawirusem u ludzi z Wietnamu, Chin i Japonii. „Po zaobserwowaniu tej sygnatury adaptacji użyliśmy różnych narzędzi, aby określić, jak daleko wstecz mogło to nastąpić” - wyjaśniał dr Soulimi.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej