SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Burze z gradem, ulewy i wiatr. Czeka nas niespokojna noc

Trzeci stopień ostrzeżenia oznacza ulewne deszcze i bardzo silne porywy wiatru (fot. Shutterstock)
Trzeci stopień ostrzeżenia oznacza ulewne deszcze i bardzo silne porywy wiatru (fot. Shutterstock)

Ostrzeżenie przed burzami z gradem wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla większości obszaru naszego kraju. Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia obowiązuje w pasie od Górnego Śląska i Podhala po Mazury i Podlasie.

Tornado w Nowosądeckiem. Wiatr zerwał dziesiątki dachów

Trąba powietrzna przeszła w czwartek po popołudniu przez powiat nowosądecki. W miejscowościach Koniuszowa i Librantowa wiatr uszkodził...

zobacz więcej

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje na wschód od linii Gdańsk - Grudziądz - Bydgoszcz - Nekla - Leszno – Legnica oraz na południe od Legnicy. Na większości objętej ostrzeżeniem części woj. dolnośląskiego (powiaty milicki, wołowski, jaworski, złotoryjski, lwówecki i dalej na południowy wschód) obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopinia. W powiecie kłodzkim i ząbkowickim - drugiego.

Drugi stopień obowiązuje również w obszarze ostrzeżenia w pasie od jego zachodniej granicy po Kętrzyn, Olsztyn, Brodnicę, Włocławek, Łęczycę, Sieradz, Opole i Nysę oraz od Nowego Sącza, Tarnowa, Tarnobrzega i Zamościa na południowy wschód.

W całym obszarze pomiędzy tymi terenami, a więc od Mazur i Suwalszczyzny, przez Mazowsze z Warszawą, Łódź, Małopolskę z Krakowem po Podhale i aglomerację górnośląską obowiązuje najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia. W całości objęte są nim województwa: Podlaskie, Mazowieckie, Świętokrzyskie i Śląskie.

Co oznaczają poszczególne ostrzeżenia


Trzeci stopień ostrzeżenia oznacza burze z opadami deszczu powyżej 50 mm w okresie trwania zjawisk burzowych lub porywy wiatru powyżej 115 km./h.

Drugi stopień ostrzeżenia to opady powyżej 30 mm (mogą osiągać do 60 mm w okresie trwania zjawisk burzowych) lub porywy wiatru maksymalnie do 90 - 115 km/h Pierwszy stopień ostrzeżenia ogłaszany jest w przypadku prognozy przewidującej ponad 20 mm deszczu (do 40 mm w okresie trwania zjawisk burzowych) i/lub porywy wiatru maksymalnie do 72 - 90 km/h.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wydane obecnie ostrzeżenia obowiązują do godzin rannych lub przedpołudniowych w piątek (m.in. do 4:00 w Lwówku Śl. i Jeleniej Górze, do 12:00 w Suwałkach i Sejnach). Krócej - do 23:00 w czwartek – jedynie na Podkarpaciu, w części woj. małopolskiego objętej drugim stopniem (pow. dąbrowski, tarnowski, nowosądecki i gorlicki z Tarnowem i Nowym Sączem) oraz w pow. lubaczowskim.

Ponadto na części wspomnianego obszaru wciąż obowiązują ostrzeżenia przed upałem.

Przeczytaj także: Prawie 2 tys. interwencji straży pożarnej. Wichury i grad niszczyły dachy

źródło:
Zobacz więcej