RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ambasada Izraela krytykuje ustawę reprywatyzacyjną. W oświadczeniu o Niemcach ani słowa

Ambasada Izraela poinformowała, że zmiana polskiego prawa wpłynie na relacje pomiędzy oboma krajami (fot. PAP/Paweł Supernak; TT/PAP/Paweł Supernak)
Ambasada Izraela poinformowała, że zmiana polskiego prawa wpłynie na relacje pomiędzy oboma krajami (fot. PAP/Paweł Supernak; TT/PAP/Paweł Supernak)

Na czwartkowym posiedzeniu sejm przyjął zmianę przepisu nakazującego uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” – bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zdaniem ambasady Izraela to „uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem”.

Ambasador Izraela: Musimy kierować się wspólnym interesem naszych państw

Powinniśmy dążyć do wszystkiego, co nas łączy, a nie dzieli – powiedział nowo mianowany ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi w rozmowie z...

zobacz więcej

Sejm przyjął dziś nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego. O co w niej chodzi? O tym piszemy TUTAJ.

Na decyzję parlamentarzystów błyskawicznie odpowiedziała ambasada Izraela.

„Procedowana obecnie zmiana ustawy w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę za nie, ocalonym z Zagłady i ich potomkom oraz społeczności żydowskiej, dla których Polska przez stulecia była domem. To niepojęte” – czytamy we wpisie opublikowanym na Twitterze.

Izrael grozi, że „niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki pomiędzy oboma krajami”.

Interwencja ambasady USA. TK: To niedopuszczalneOstatnio media pisały, że amerykański chargé d’affaires Bix Aliu napisał do marszałek Sejmu list w sprawie tego projektu. Przekonywał, że zamknie on drogę Ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń. „Dziennik Gazeta Prawna” podawał, że polskie władze uznały za niedopuszczalną interwencję Aliu.

Sprawa rozstrzygnięta w 2015 r. przed TK została wywołana pytaniem prawnym, które do Trybunału skierował we wrześniu 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Chodziło o kwestię stwierdzenia nieważności decyzji prezydenta Warszawy z 1948 r. w sprawie terminu wniesienia wniosku o przyznanie byłym właścicielom prawa własności czasowej do gruntu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Obecnie – zgodnie z Kpa – stwierdza się nieważność decyzji wydanych „bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa” bez względu na czas wydania tej decyzji. Tymczasem w niektórych innych przypadkach wadliwych decyzji nieważność może być stwierdzona w ciągu 10 lat od jej ogłoszenia.

WSA zarzucił regulacji Kpa, że dopuszcza ona stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa „w każdym czasie, niezależnie od tego, jaki okres upłynął od jej ogłoszenia lub doręczenia stronie i pomimo tego, iż z decyzji tej strona przed długi czas wywodziła swoje prawa, będąc przekonana o jej trwałości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej