RAPORT

Tusk kontra Tusk

Proaborcyjna rezolucja PE. Beata Mazurek: Szaleństwo

Komentarze na temat aborcyjnej rezolucji (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Komentarze na temat aborcyjnej rezolucji (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Europarlament przyjął w czwartek rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji. Europosłowie wezwali wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”. „Szaleństwo” – skomentowała europosłanka PiS Beata Mazurek. „Jest duma!” – napisał na Twitterze Robert Biedroń.

„Tęczowi marksiści”. Burza po debacie w Brukseli

Jesteśmy w stanie przepaści kulturowej. Dominują neomarksistowscy rewolucjoniści, którzy jadą rozpędzonym pociągiem ideologii gender po Europie....

zobacz więcej

Europosłowie poparli rezolucję autorstwa chorwackiego eurodeputowanego reprezentującego frakcję socjaldemokratów Predraga Maticia, która stwierdza, że „prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść”. „Za” głosowało 378 posłów, przeciwko – 255, wstrzymało się – 42.

Europosłowie podzieleni


Europosłowie wezwali wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia „powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz zagwarantowania, że „aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży” i później, „gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone”.

„PE za rezolucją Maticia »Zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet«. Raport przesiąknięty jest ideologią gender, postulatami forsowanymi przez lobby LGBT i stwierdzeniem, że aborcja jest prawem człowieka. Szaleństwo!” – skomentowała wynik głosowania europosłanka PiS Beata Mazurek.

Robert Biedroń z Wiosny uznał to z kolei za „przełomowy dzień” w walce o prawa Europejek. „PE przyjął rezolucję, która będzie drogowskazem, jeżeli chodzi o zdrowie oraz prawa seksualne i reprodukcyjne w UE, w tym kwestie antykoncepcji, legalnej i bezpiecznej aborcji oraz edukacji seksualnej. Jest duma!” – skomentował.

Stan zakazuje aborcji. Zwolennicy chcą zaskarżyć ustawę

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał ustawę, która praktycznie zabrania wykonywania aborcji, wyjąwszy sytuacje, w której ciąża zagraża...

zobacz więcej

W czasie debaty nad rezolucją w środę europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska napisała na Twitterze, że „politycy powinni mieć odwagę mówić o trudnych społecznie, choć dla wielu kontrowersyjnych tematach i nie powinni ulegać żadnym naciskom”.

Prawo do życia kontra prawo do aborcji


Z kolei europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę z trybuny PE, że „prawo do życia jest podstawowym prawem”, z którego wywodzą się wszystkie inne. – Żyjemy, bo nasze matki podjęły decyzję, żeby dać nam szansę. Aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, jest dramatem dla matki i zabójstwem dziecka. Tak było i jest – skonstatowała.

Reprezentująca Zielonych europosłanka Sylwia Spurek przekonywała, że „nie ma równości kobiet i mężczyzn bez prawa do powszechnej, legalnej i bezpiecznej aborcji” oraz że „nie ma praworządności bez poszanowania pełnych praw reprodukcyjnych i seksualnych”, czyli „nie ma praw człowieka, bez prawa człowieka do aborcji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej