SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wniosek o areszt dla Bartosza K., szefa Rady Fundacji Otwarty Dialog

Spółka Bartosza K. faktycznie nie świadczyła usług, za które wystawiała faktury – ustalili śledczy (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Spółka Bartosza K. faktycznie nie świadczyła usług, za które wystawiała faktury – ustalili śledczy (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Bartosza K., przewodniczącego Rady Fundacji Otwarty Dialog. Sąd właśnie rozpatruje ten wniosek. Szefową Fundacji Otwarty Dialog jest wydalona z Polski w 2018 r. Ludmiła Kozłowska, żona zatrzymanego.

Ukryta kamera, syn chrzestny, sprawa Kozłowskiej

Do niedawna prezydent Mołdawii Igor Dodon i socjaliści kontrolowali całe państwo, zaś wskazany przez nich prorosyjski prokurator zajmował się...

zobacz więcej

W środę Prokuratura Regionalna w Lublinie potwierdziła PAP, że Bartosz K. - prezes zarządu spółki konsultingowej Silk Road Biuro Analiz i Informacji i przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog - został zatrzymany przez ABW. Jak wynika z informacji podanych w czwartek przez portal wpolityce.pl, śledczy dwukrotnie przesłuchiwali Bartosza K. Zatrzymany miał nie przyznać się do zarzucanych mu czynów. Z ustaleń portalu wynika, że Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała już wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie, który jest właśnie rozpatrywany.

W dniu zatrzymana K. rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski zapowiedział, że mężczyzna ma usłyszeć zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępnego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że od sierpnia 2012 roku do lutego 2016 roku Bartosz K. jako prezes firmy konsultingowej wystawiał faktury VAT z tytułu nieokreślonych usług konsultacyjnych, opisywanych jako „consultancy services”, „IT services”, „VOIP services”. W tym okresie wystawionych zostało 46 faktur na rzecz 11 zagranicznych kontrahentów, opiewających na łączną kwotę około 5,3 mln zł.

Według informacji przekazanych przez rzecznika prokuratury, do kontrahentów Bartosza K. należały wyłącznie podmioty z tzw. "rajów podatkowych", takich jak Belize czy Seszele albo przedsiębiorcy jedynie pozorujący działania na rynku gospodarczym i zarejestrowani w wirtualnych biurach.

– Jak ustalono, spółka Bartosza K. w rzeczywistości nie świadczyła usług na rzecz tych kontrahentów ani nie pozostawała z nimi w relacjach gospodarczych. Spółki biorące udział w przestępczym procederze były utworzone przez profesjonalnych pośredników łotewskich i estońskich. Rachunki bankowe tych spółek były prowadzone m.in. na Łotwie, a rzeczywistym beneficjentem ich działalności byli m.in. obywatele Rosji i Ukrainy" - przekazał Blajerski.

Według śledczych, pozyskane od zagranicznych podmiotów środki finansowe w łącznej kwocie około 5,3 mln zł, zostały przelane m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog.

Więcej o tej sprawie możesz dowiedzieć się tutaj.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

źródło:

Zobacz więcej