RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Przerażający spadek ”. Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów

Koronawirus spowodował zakłócenia w opiece zdrowotnej w USA (fot. Julio Aguilar/Getty Images)
Koronawirus spowodował zakłócenia w opiece zdrowotnej w USA (fot. Julio Aguilar/Getty Images)

W latach 2018-2020 oczekiwana średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o prawie dwa lata. Przypisuje się to w dużej mierze pandemii COVID-19.

Izrael zamyka granice dla turystów. Obawia się Delty

Rząd Izraela przesunął z lipca na sierpień możliwość wjazdu do kraju dla zagranicznych turystów. Powodem jest obawa przed wzrostem zakażeń...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w British Medical Journal spadek najbardziej dotknął społeczności mniejszościowe, w tym Afroamerykanów i Latynosów .

W 2018 roku średnia oczekiwana długość życia Amerykanów wynosiła ok. 78,7 lat. Do końca 2020 roku zniżyła się do ok. 76,9 lat.

"Nie widzieliśmy takiego spadku od czasów II wojny światowej. To przerażający spadek średniej długości życia" - ocenił cytowany przez radio publiczne NPR współautor opracowania Steven Woolf z Virginia Commonwealth University School of Medicine.

Dotychczas w USA bezpośrednio z powodu koronawirusa zmarło ponad 600 tys. osób. Do innych czynników wpływających na ograniczenie długowieczności ekspert zalicza zakłócenia w opiece zdrowotnej i w zarządzaniu chorobami przewlekłymi. Wskazuje też na kryzys związany z brakiem pomocy w leczeniu uzależnień i depresji.

– Niedostateczny dostęp do opieki zdrowotnej uderzył w niektórych Amerykanów znacznie mocniej niż w innych. Udokumentowano, że wskaźnik zgonów wśród czarnoskórych obywateli USA był dwukrotnie wyższy niż wśród białych – podkreśla NPR.

Według Woolfa średnia długość życia Afroamerykanów zmniejszyła się o 3,3 roku, a Latynosów o 3,9 roku . Uznał to za wynik systemowych nierówności poprzedzających pandemię. Jego zdaniem wskaźnik określający przewidywaną długość życia w USA ulegnie poprawie, lecz nie odwróci negatywnego trendu. – Stany Zjednoczone mają jedne z najlepszych szpitali i najwspanialszych naukowców. Ale inne kraje są znacznie lepsze w jakości opieki medycznej dla całej populacji. (...) Mamy duże luki w opiece dla ludzi, którzy potrzebują jej najbardziej – akcentował Woolf.

Badanie szacuje, że m.in. w Austrii, Finlandii, Francji, Izraelu, Holandii i Wielkiej Brytanii spadek średniej długości życia wynosił 0.22 roku w porównaniu z prawie dwuletnim w Ameryce.

CZYTAJ TAKŻE: Już teraz więcej szczepień niż planowano do końca czerwca. Jest jednak kolejne wyzwanie

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej