RAPORT

Pogarda

DW: Merkel broni propozycji rozmów z Rosją. Jej postawa podzieliła kraje Wspólnoty

Angela Merkel broni swojej propozycji ws. rozmów z Rosją(fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL)
Angela Merkel broni swojej propozycji ws. rozmów z Rosją(fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podtrzymuje propozycję, by Unia Europejska wznowiła rozmowy z Rosją. Ale stanowisko to podzieliło kraje Wspólnoty – informuje Deutsche Welle.

„Nie można kuglować wartościami i zasadami”. Premier o strategii na szczyt UE [WIDEO]

Solidarność europejska wymaga zrozumienia interesów wschodniej flanki UE i NATO, nie można kuglować wartościami i zasadami – podkreślił w czwartek...

zobacz więcej

Przed szczytem Unii Europejskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel broniła niemiecko-francuskiej propozycji rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podkreślała w Bundestagu, że w obliczu rosyjskich „prowokacji” UE musi też szukać „bezpośredniego kontaktu z Rosją i prezydentem Rosji”.

Kanclerz Niemiec wezwała do „bardziej jednolitego” stanowiska Unii wobec Rosji. Jej zdaniem „wydarzenia ostatnich miesięcy wyraźnie pokazały, że nie wystarczy, byśmy w sposób nieskoordynowany reagowali na liczne rosyjskie prowokacje”. Po przybyciu do Brukseli podkreślała, że konflikty rozwiązuje się najlepiej, „gdy się ze sobą rozmawia”. Wskazała na spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z Putinem w Genewie w ubiegłym tygodniu.

Wspólnota podzielona


Niemiecka i francuska propozycją spotkania na szczycie z Putinem podzieliła Wspólnotę. Jeden z unijnych dyplomatów, na którego powołuje się portal dw.pl miał stwierdzić przed rozpoczęciem szczytu UE, że dwie trzecie państw członkowskich opowiedziało się za propozycją Francji i Niemiec, jedna trzecia była przeciwna. Wśród tych ostatnich znalazła się Polska i kraje bałtyckie, a także Szwecja i Holandia.

Które kraje chcą ściślejszej współpracy UE z Rosją?

Francja i Niemcy chcą ściślejszej współpracy Unii Europejskiej z Rosją. Według unijnych dyplomatów Paryż i Berlin zaproponowały poprawki do...

zobacz więcej

Portal dw.pl przywołał opinie premiera Łotwy Krisjanisa Karinsa. Ocenił on, że Kreml rozumie tylko „politykę siły”. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał do „wielkiej ostrożności w odniesieniu do prawdziwych intencji reżimu Putina”. Jego zdaniem jeśli UE rozpocznie dialog bez zmiany zachowania, będzie to „jak wynajęcie niedźwiedzia do pilnowania garnka z miodem”. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podkreślał, że tylko wycofanie się Rosji z agresywnej polityki wobec swoich sąsiadów, w szczególności Ukrainy, ale także państw UE, w tym Polski, może stanowić podstawę do otwarcia szerszego dialogu.

Co na to Putin?


Premier Holandii Mark Rutte mówił, że choć on sam na pewno nie weźmie udziału w szczycie z Putinem, to nie sprzeciwiłby się temu, gdyby przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen lub przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel chcieli spotkać się z rosyjskim prezydentem.

W sprawie głos zabrał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow . Poinformował, że Putin popiera inicjatywę i „stworzenie mechanizmu dialogu i kontaktów między Brukselą a Moskwą”.

Przed Putinem ostrzega także rząd Ukrainy. „ Takie posunięcie „jeszcze bardziej powstrzymałoby Rosję od realizacji porozumień mińskich” na rzecz pokoju na Ukrainie” – powiedział w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej