SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Konkurs na Najbardziej Odporną Gminę. Rząd zachęca samorządy

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker (fot. TT/Kancelaria Premiera)
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker (fot. TT/Kancelaria Premiera)

Konkurs na Najbardziej Odporną Gminę, podzielony na trzy kategorie, a także konkurs Gmina na Medal za poziom zaszczepienia mieszkańców rzędu minimum 67 proc. – to rozwiązania zachęcające włodarzy do promocji szczepień, które zapowiedział w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Czy szczepionka przeciw COVID-19 chroni przed wariantem Delta? Najnowsze badania

Dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia wariantem Delta koronawirusa – wynika z...

zobacz więcej

Szefernaker na czwartkowej konferencji z udziałem m.in. szefa KPRM Michała Dworczyka podkreślił, że odkąd ruszył Narodowy Program Szczepień współpraca rządu ze stroną samorządową bardzo dobrze się układa i odbywa się ponad podziałami politycznymi. Wiceminister przedstawił rozwiązania mające na celu promocję szczepień.

Jak wskazał, wraz z samorządami wypracowano m.in. mechanizm, w ramach którego wojewodowie wydali polecenia wszystkim gminom, aby promować szczepienie wśród osób powyżej 60. roku życia. Ponieważ jest to zadanie zlecone, gminy w zależności od wielkości otrzymają na ten cel pieniądze – od 10 tys. do 40 tys. złotych. Sposób promocji zależeć już będzie od gmin. Pieniądze trafią do nich w ciągu dwóch tygodni.

Gmina na Medal #SzczepimySię


Kolejne rozwiązania, o których mówił Szefernaker, to konkursy dla gmin, które mają przede wszystkim zmobilizować włodarzy do wygranej i otrzymania dodatkowych pieniędzy. – Te gminy, które uzyskają w tych konkursach nagrody, powinny jak najlepiej dotrzeć już do wszystkich mieszkańców, aby procent zaszczepień był jak najlepszy – zauważył.

Pierwszy konkurs to, jak zaznaczył, Gmina na Medal #SzczepimySię. – 100 tysięcy złotych dla pierwszych pięciuset gmin w Polsce, których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67 procent – wyjaśnił wiceszef MSWiA. W tym konkursie nie ma znaczenia wielkość ani położenie gminy. Czas na zdobycie nagrody jest do 31 grudnia 2021 roku, chyba że pięćset gmin osiągnie taki wskaźnik wcześniej.

Zimą grypa może być groźniejsza niż COVID-19. Brytyjski lekarz podał powód

Zimą większym wyzwaniem epidemiologicznym niż COVID–19, może być grypa – twierdzi prof. Anthony Harnden, szef doradców ds. szczepień brytyjskiego...

zobacz więcej

Kolejny konkurs to Najbardziej Odporna Gmina. Rząd, jak wyjaśnił Szefernaker, po ustaleniach z samorządami ustanowił w nim trzy kategorie: dla gmin do 30 tys. mieszkańców, dla gmin od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców oraz dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Nagrody trafią do gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Do kiedy potrwa konkurs?


Pierwszą kategorię, „Małe gminy” podzielono na 49 regionów (byłych województw). Zwycięzca w każdym regionie – czyli 49 gmin – otrzyma 1 mln zł. W drugiej kategorii, „Średnie gminy” 1 mln zł otrzymają trzy najlepsze gminy tej wielkości w kraju. W kategorii „Duże gminy” 1 mln złotych trafi do jednej gminy powyżej 100 tys. z najwyższym wskaźnikiem zaszczepionych.

– W ramach tego konkursu jest także szczególna nagroda dla Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce. To 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców – poinformował Szefernaker. Warunkiem przyznania nagrody jest minimum 50 proc. zaszczepionych mieszkańców. Konkurs ten trwać będzie do 31 października 2021 roku.

"Myślę, że w sytuacji kryzysu gospodarczego związanego z COVID-19, kryzysu covidowego, także są to środki, które bardzo się przydadzą samorządom" - podkreślił wiceszef MSWiA. Jego zdaniem włodarzom na pieniądzach tych powinno bardzo zależeć, więc też powinni zrobić wszystko, aby na terenie danej gminy jak najwięcej osób się zaszczepiło. 

źródło:

Zobacz więcej