RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina mówi „nie”. Sprzeciw wobec propozycji Niemiec i Francji

Ukraina krytykuje pomysł zaproszenia Rosji na spotkanie z przywódcami UE (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)
Ukraina krytykuje pomysł zaproszenia Rosji na spotkanie z przywódcami UE (fot. Shutterstock/VanderWolf Images)

Ukraina krytykuje pomysł Francji i Niemiec, by zaprosić Rosję na spotkanie z przywódcami Unii Europejskiej. Poinformował o tym szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jego zdaniem złagodzenie sankcji wobec Rosji nie ma podstaw, ponieważ Kreml wciąż prowadzi agresywną politykę.

Jak bezpiecznie otwierać granice? Merkel i Macron apelują o koordynację UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron, którzy spotkali się w piątek w Berlinie, wezwali kraje UE do skoordynowania...

zobacz więcej

Zaniepokojenie Ukrainy możliwością zorganizowania unijno-rosyjskiego szczytu szef ukraińskiego MSZ wyraził w Brukseli, gdzie odwiedza instytucje unijne. Dmytro Kułeba zaznaczył, iż według jego wiedzy wstrzymanie dialogu na wysokim szczeblu pomiędzy Unią i Rosją było elementem polityki sankcyjnej Unii i zostało wprowadzone po agresji rosyjskiej w 2014 roku. Dyplomata dodał, że od tamtego czasu Rosja nie demonstrowała chęci zmiany swojej polityki ani wobec Ukrainy, ani wobec Unii.

Zaznaczył, że z tego względu wznowienie spotkań Rosja - Unia Europejska byłoby odstępstwem od polityki sankcji, a w efekcie zniechęciłoby Rosję co wykonania mińskich uzgodnień pokojowych.

Rosja w 2014 roku zajęła ukraiński Krym, a także wprowadziła swoje wojska do części obwodów Donieckiego i Ługańskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej