SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

„Prokurator wygrał z prokuraturą Ziobry”? Co naprawdę orzekł sąd

Prokurator Mariusz Krasoń (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Prokurator Mariusz Krasoń (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Prokuratura Regionalna w Krakowie odpowiada na publikacje Onetu i oko.press, które w sensacyjnym tonie informowały o sprawie prokuratora Mariusza Krasonia, że „wygrał z prokuraturą Ziobry”. W przesłanym portalowi tvp.info stanowisku prokuratura wskazuje, że sam wydźwięk tych publikacji należy uznać za manipulację, a Sąd Okręgowy w Krakowie w całości oddalił powództwo prokuratora. O co chodziło?

Onet porównuje działania UE wobec Polski do wieszania

„Europejska pętla na szyi łamiących praworządność zaciska się coraz mocniej” – donosi Onet, komentując oświadczenie wiceszefowej Komisji...

zobacz więcej

Kim jest prok. Krasoń?


Prokurator Mariusz Krasoń to jeden z członków zarządu stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. W pozwie domagał się ustalenia stosunku pracy przez wskazanie, że miejscem jego pracy jest macierzysta prokuratura – krakowska. Jego niezadowolenie wynikało z faktu, że został delegowany do Wrocławia.

To „jeden z najbardziej prześladowanych prokuratorów w Polsce” – pisał o nim serwis oko.press. Poinformował o orzeczeniu sądu w artykule zatytułowanym: „Prokurator Krasoń wygrał z prokuraturą Ziobry. Sąd: karne delegacje w Polskę bezprawne”.

Z kolei Onet.pl relacjonując sprawę pisał: „Orzeczenie sądu w sprawie prok. Krasonia. Sąd: delegacje miały cechy dyskryminacji”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezes „Iustitii”: Wyrok TSUE będzie czymś takim, jak bitwa pod Grunwaldem

Pamiętajmy, że niedługo, czyli 15 lipca, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, będziemy mieć wyrok TSUE ws. działania Izby Dyscyplinarnej – powiedział w...

zobacz więcej

Jak jednak informuje Prokuratura Regionalna w Krakowie, tamtejszy Sąd Okręgowy w całości oddalił powództwo prokuratora Mariusza Krasonia dotyczące kwestii jego delegacji do innej jednostki prokuratury.

Prokuratura o wyroku sądu


Sąd uznał, że delegacja nie jest czynnością prawną. Nie ma zatem podstaw do wydania wyroku ustalającego, że była ona niezgodna z przepisami prawa. Potwierdził też, że prokuratura jest uprawniona do delegowania prokuratora do innej jednostki” – czytamy w stanowisku.

Wskazano przy tym, że zgodnie z orzeczeniem obecnym miejscem wykonywania obowiązków pozostaje Prokuratura Rejonowa Kraków-Podgórze, do której został on delegowany. „Sąd nie przychylił się również do roszczenia prokuratora Krasonia, zgodnie z którym miejscem wykonywania przez niego czynności służbowych miałaby być Prokuratura Regionalna w Krakowie” – zaznaczono.

W związku z tym – argumentują śledczy – wydźwięk artykułów Onetu i oko.press należy uznać za wprowadzający czytelnika w błąd. Prokuratura przyznaje, że z satysfakcją przyjmuje wyrok sądu, choć jej sprzeciw wywołuje samo ustne uzasadnienie orzeczenia. Strony wciąż czekają na pisemne uzasadnienie wyroku.

Zobacz także: Uznali decyzję Izby, której nie uznają. TVN24: Ogromna zmiana w życiu sędzi Morawiec

źródło:
Zobacz więcej