RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Hańba!” Prezydent Wrocławia wybuczany za nagrodę dla Marty Lempart

Marta Lempart i Jacek Sutryk (fot. Forum/Andrzej Hulimka; PAP/Maciej Kulczyński)
Marta Lempart i Jacek Sutryk (fot. Forum/Andrzej Hulimka; PAP/Maciej Kulczyński)

Liderka Strajku Kobiet Marta Lempart odebrała w czwartek Nagrodę Wrocławia. Gdy prezydent miasta Jacek Sutryk szedł na uroczystości, na jego drodze stanęła grupa przeciwników uhonorowania lewicowej aktywistki. „Hańba!” – krzyczeli i machali przygotowanymi specjalnie na to wydarzenie transparentami. Porządku pilnowała policja.

Lempart odbierze prestiżową nagrodę. PiS: Możliwe, że wyjdziemy z sali

Już w czwartek Ogólnopolski Strajk Kobiet ma zostać wyróżniony Nagrodą Wrocławia – przyznawaną tradycyjnie w dniu święta patrona św. Jana...

zobacz więcej

O tym, że Marta Lempart ma zostać wyróżniona prestiżową nagrodą przyznawaną tradycyjnie w dniu święta patrona miasta św. Jana Chrzciciela,  pisaliśmy na portalu tvp.info już w środę.

– Decyzja większości rady miejskiej to kuriozum. Do tej pory była to prestiżowa i bardzo szanowana nagroda. Teraz otrzyma ją jednak banda zadymiarzy, którzy dzielą, a nie łączą. Ci ludzie krzewią nienawiść i skrajną lewacką ideologię. Nasz klub oczywiście był przeciw temu pomysłowi – mówił nam Jacek Świat, poseł i lokalny polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także:   Nagroda na święto Jana Chrzciciela dla… organizacji Marty Lempart?

– Po pierwsze Marta Lempart wywodzi się z Wrocławia. Jest tu uznaną aktywistką i jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyznanie Strajkowi Kobiet tej nagrody jest więc uzasadnione – odpowiadał z kolei przewodniczący Zielonych we Wrocławiu Robert Suligowski.

Teraz internet obiegły zdjęcia i nagrania wykonane między innymi przed ratuszem, gdzie grupa osób protestowała przeciwko wyróżnieniu zwolenniczek aborcji.

Fundacja Tokarczuk oburzona akcją internautów. Pokazują zdjęcia, porównują do nazistów

Gdy białoruski reżim torturuje więźniów i przeprowadza akty terrorystyczne, Olga Tokarczuk porównała Polskę do Białorusi. To oburzyło internautów;...

zobacz więcej

Wrocław. Asekurowała ich policja


Obecny na miejscu wrocławski poseł Konfederacji Krzysztof Tuduj zapowiedział, że w imieniu swojej partii i kilku organizacji, których przedstawiciele pojawili się przed ratuszem, podejmie kroki prawne by odebrać Marcie Lempart tę nagrodę.

– Ta pani ma zły wpływ na życie Wrocławia – mówił dzień wcześniej w rozmowie z portalem tvp.info. Oceniał, że Lempart „patronowała chuligańskim wybrykom”, na których dochodziło do profanowania pomników i zakłócania nabożeństw.

W czwartek zgromadzeni gwizdami powitali radnych i prezydenta Jacka Sutryka idących do ratusza. Dzięki asyście policji politycy sprawnie przeszli jednak obok zebranego tłumu.

Zobacz także:   Lempart wyznaje: Jestem w fatalnej sytuacji finansowej

Przypomnijmy, że przeciwko przyznaniu wyróżnienia Strajkowi Kobiet byli nie tylko radni opozycyjnego PiS-u, ale nawet sześciu radnych z Forum Jacka Sutryka – klubu, którego inni członkowie zgłosili tę nominację. W mocnych słowach wypowiadał się też Kazimierz Kimso, szef dolnośląskich struktur NSZZ „Solidarność”. Zagroził oddaniem nagrody, którą Solidarność dostała rok wcześniej, jeśli radni nie wycofają się ze swojej decyzji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej