RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael zamyka granice dla turystów. Obawia się Delty

Zakażenia wariantem Delta w Izraelu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Zakażenia wariantem Delta w Izraelu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Rząd Izraela przesunął z lipca na sierpień możliwość wjazdu do kraju dla zagranicznych turystów. Powodem jest obawa przed wzrostem zakażeń koronawirusem w wariancie Delta. Eksperci wezwali do noszenia maseczek w pomieszczeniach.

Po szczepieniach w Izraelu spadek liczby zachorowań na COVID-19 o 94 proc.

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zdecydowano też, że miejscy inspektorzy będą pomagać w egzekwowaniu przepisów dotyczących kwarantanny. W środę przywrócono gabinet ds. koronawirusa po tym, jak drugi dzień z rzędu w Izraelu odnotowano ponad 100 nowych przypadków zakażenia.

Dyrektor generalny w resorcie zdrowia Hezi Lewi powiedział, że osoby, które zetknęły się z nosicielem „niebezpiecznego szczepu”, mogą otrzymać nakaz poddania się kwarantannie nawet jeśli są zaszczepione. Maseczki będą też obowiązkowe na lotniskach, przejściach granicznych i w placówkach medycznych.

Lewi podpisał zarządzenie zezwalające na nałożenie grzywny w wysokości 5 tys. szekli (ok. 1,5 tys. dol.) na rodziców dzieci poniżej 12. roku życia, które złamią wymogi kwarantanny. Zarządzenie daje mu również możliwość ponownego wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek przez dwa tygodnie.

Izrael chciałby unieważnić umowę na szczepionki z AstraZeneką

Izrael zamówił 10 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca, ale w związku z obawami o możliwy związek preparatu z rzadkimi zakrzepami krwi u...

zobacz więcej

Ministerstwo zdrowia zaleciło zakrywanie nosa i ust w pomieszczeniach, a premier Naftali Benet zapowiedział, że stanie się to znów obowiązkowe, jeśli liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła.

Po konsultacjach z ekspertami Benet i minister zdrowia Nican Horowic zgodzili się na rozpoczęcie kampanii szczepień osób w wieku 12-15 lat, której towarzyszyć będzie kampania społeczna.

Benet i Horowic uzgodnili, że noszenie masek stanie się obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych, jeśli liczba zachorowań wzrośnie średnio o 100 w ciągu tygodnia. W środę zdiagnozowano 100 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a we wtorek – 125. Władze wprowadziły więc ponownie obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych i na międzynarodowym lotnisku im. Ben Guriona. „Nie wracamy do maseczek na otwartej przestrzeni” – zakomunikował Lewi.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Premier zapowiedział, że rząd zamierza wzmocnić egzekwowanie wymogów kwarantanny, a potwierdzone przypadki jej naruszenia „będą podlegać surowej karze”. „Naszym celem jest ochrona obywateli Izraela przed wariantem Delta, który szaleje na całym świecie” – wskazał.

We wtorek Benet ogłosił, że w obliczu rosnącej liczby lokalnych zakażeń gabinet ds. koronawirusa zbierze się ponownie, aby opracować plan działań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej