RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wracają bezpośrednie połączenia kolejowe do Zakopanego

Rozkład jazdy pociągów (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Rozkład jazdy pociągów (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Od soboty przez wakacje pociągi będą kursować przebudowywanym odcinkiem trasy kolejowej Kraków-Zakopane. W rozkładzie przewidziano 10 bezpośrednich dalekobieżnych połączeń do stolicy Tatr m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych.

Polacy lubią spontaniczne podróże i city breaki. PKP Intercity zbadało sprawę

Ok. 60 proc. Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z co najwyżej kilkudniowym wyprzedzeniem. To wyniki badania...

zobacz więcej

Modernizację jednotorowego odcinka tzw. kolejowej „zakopianki” zaplanowano etapami, aby zapewnić dojazdy pociągiem na Podhale w sezonie letnim i zimowym. Od września realizowane będą kolejne fazy prac zwiększające możliwości kolejowego dojazdu do stolicy tego regionu.

Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych, na tegoroczne wakacje w rozkładzie przewidziano 10 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska i Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych, w tym m.in. z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu.

Zgodnie z założeniami inwestycje realizowane przez PLK na trasie Kraków-Zakopane skrócą czas podróżowania między tymi miastami do nieco ponad dwóch godzin. Ważnym efektem prac jest zapewnienie lepszej dostępności podróżnych do kolei.

Na modernizację kolejowej Zakopianki na odcinku Skawina-Sucha Beskidzka -Chabówka-Zakopane przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Według przedstawicielki PLK, do tej pory na trasie zmodernizowano perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Na odcinkach Skawina-Sucha Beskidzka, Sucha Beskidzka-Maków Podhalański, Bystra Podhalańska-Jordanów, Chabówka-Sieniawa, Nowy Targ-Szaflary pociągi jadą już po nowych torach.

Nowe stacje i przystanki kolejowe działają w miejscowościach: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ. Do tego wyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia ponad 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem.

Czytaj także: Ekspres z Krakowa do Pragi. Pociąg odjechał wcześniej, pasażerowie zostali na peronie

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej