SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Merkel wzywa do wspólnej reakcji na ataki Rosji i... zachęca do rozmów z Putinem

Angela Merkel i Władimir Putin na szczycie w Berlinie w styczniu 2021 r. (fot. Adam Berry/Getty Images)
Angela Merkel i Władimir Putin na szczycie w Berlinie w styczniu 2021 r. (fot. Adam Berry/Getty Images)

Kanclerz Angela Merkel chce większej koordynacji reakcji na działania Rosji. Podczas czwartkowego wystąpienia w Bundestagu wezwała do wspólnej odpowiedzi UE na „hybrydowe ataki Rosji”. Zasugerowała również, że Unia powinna dążyć do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Nord Stream 2 wkrótce bez żadnych przeszkód. Niemcy: To wasza wina

Niemieckie media ze zrozumieniem odnoszą się do naszych niepokojów ws. Nord Stream 2. Rozumieją, że Polacy i Ukraińcy czy kraje bałtyckie mogą być...

zobacz więcej

Kanclerz, w swoim wystąpieniu w niemieckim parlamencie, które miało miejsce przed jej wylotem na szczyt w Brukseli, powiedziała, że UE musi wspólnie zareagować na „hybrydowe ataki” Rosji.

– Stało się jasne, że nie wystarczy reagować indywidualnie na prowokacje – powiedziała Merkel w Bundestagu.

Merkel: Nie tylko Biden; też rozmawiajmy z Putinem


– Nie wystarczy, aby amerykański prezydent Joe Biden rozmawiał z rosyjskim prezydentem – podkreśliła Merkel dodając, że „Unia Europejska musi również stworzyć tutaj formaty dyskusji”.

Dziennik „Die Welt” komentuje, że było to prawdopodobnie ostatnie oświadczenie Merkel w niemieckim parlamencie w roli kanclerz. „Ze względu na bliskość geograficzną i wschodnie kraje partnerskie, UE ponosi odpowiedzialność i musi znaleźć właściwe odpowiedzi. Merkel zasugerowała, by UE dążyła do bezpośredniego dialogu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem” – ocenia gazeta. Kwestie związane z Rosją będą jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu 27 szefów państw i rządów UE, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.

Zobacz także: Putin nie zasłużył na spotkanie z liderem wolnego świata. Biden traci asy z rękawa

źródło:

Zobacz więcej