RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski w liście na zakończenie roku szkolnego atakuje Czarnka i straszy PRL-em

Rafał Trzaskowski na Paradzie Równości w Warszawie (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Rafał Trzaskowski na Paradzie Równości w Warszawie (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Ministerstwo chce podporządkować oświatę władzy centralnej; obawiamy się cenzury, jak to było już w „czasach PRL-u” – alarmuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w liście do uczniów, rodziców i nauczycieli na zakończenie roku szkolnego. Do pisma dotarł serwis wPolityce.pl. Wskazuje, że włodarz stolicy wykorzystuje okazję, by bronić lewicowych wpływów w szkołach, zaatakować resort edukacji i ministra Przemysława Czarnka.

Czarnek o paradzie LGBT: Fetyszyzowanie i wykrzywianie równości i tolerancji

To, co tam się działo, nie ma nic wspólnego z tolerancją i z równością. To fetyszyzowanie i wykrzywianie równości i tolerancji – ocenił w programie...

zobacz więcej

Trzaskowski już na początku tego tygodnia otwarcie sprzeciwił się projektowi zmian w ustawie oświatowej, wzywając parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej do przygotowania wniosku o odwołanie ministra edukacji Przemysława Czarnka.

List Trzaskowskiego do uczniów


„MEN zapowiada zmiany w prawie oświatowym. Ich celem jest zmarginalizowanie roli samorządów, dyrektorów szkół i rodziców, na rzecz znacznego zwiększenia nadzoru kuratorów oświaty. Kierunek działań ministerstwa wydaje się jasny – to podporządkowanie oświaty władzy centralnej” – pisze Trzaskowski w pierwszym zdaniu listu do rodziców, który cytuje wPolityce.pl.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wskazuje, że wraz z nowym rokiem szkolnym kuratoria miałyby otrzymać nadzór nad zajęciami prowadzonymi przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Najwyraźniej niepokoi to prezydenta Warszawy, który krótko po przejęciu władzy w stolicy zasłynął z podpisania „Karty LGBT”.

Dalej – ocenia wPolityce.pl – Rafał Trzaskowski nawiązuje do skandalu związanego z „Tour de Konstytucja” w Dobczycach, gdzie dzieci ściągnięto na polityczne spotkanie, po czym interweniowało Kuratorium Oświaty i minister Czarnek.

„Mamy już liczne przykłady tego, że kuratoria negują wszystko, co jest niezgodne z bieżącymi oczekiwaniami rządu. Obawiamy się cenzury w kwestiach ochrony konstytucji, praw człowieka, dbałości o środowisko, w tym ochrony klimatu czy zagadnień prawa wspólnotowego Unii Europejskiej. Czy polska szkoła będzie mogła tylko tyle, na ile pozwoli jej centralna władza? Tak było już w »czasach PRL-u«, kiedy to partia narzucała jedyną narrację i interpretację” – czytamy w liście.

Zobacz także: Śpiewak powiedział, co myśli o Trzaskowskim. „Traktuje Warszawę jak...”

źródło:
Zobacz więcej