RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nawałnica w Warszawie. Zalane ulice, studzienki nie nadążają odprowadzać wody [WIDEO]

Co najmniej 85 zgłoszeń po nawałnicy, która przeszła nad Warszawą, odebrali stołeczni strażacy. Najwięcej dotyczyło północnych dzielnic, między innymi Białołęki, Bielan i Bemowa. W internecie pojawiają się nagrania zalanych ulic stolicy.

Burza uderzyła pyłem znad astrachańskich stepów. Meteorolog wyjaśnia

Nad Kijowem i przedmieściami ukraińskiej stolicy przechodzi we wtorek burza piaskowa. Pył został przywiany z astrachańskich stepów – twierdzą...

zobacz więcej

W czwartek rano nad stolicą przeszedł front burzowy. W wielu dzielnicach padał ulewny deszcz, a np. na Bielanach nawet grad. Komenda Stołeczna Policji zaapelowała do kierowców o ostrożną jazdę i zachowywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów.

Czarne chmury nad Warszawą


Jak mówi kapitan Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży, najwięcej zgłoszeń dotyczyło podtopień.

– Zgłoszenia dotyczą głównie zalanych garaży podziemnych, piwnic – czyli wszystkich kondygancji znajdujących się poniżej gruntu – podkreśla strażak.

Z informacji, którymi dysponują warszawscy strażacy wynika, że nikt podczas nawałnicy nie ucierpiał.

Jeden z internautów opublikował czarne burzowe chmury, nagrane w czwartek tuż przed burzą z okolic podwarszawskiej Zielonki.


Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zalane ulice stolicy


Już nad ranem synoptyk IMGW Michał Ogrodnik przestrzegał, że po burzowej nocy czwartkowy poranek może również obfitować w nagłe załamania pogody. Zaznaczał, że ulewy stanowią zagrożenie szczególnie dla mieszkańców „zabetonowanej” przestrzeni, bo intensywność opadów może przekraczać możliwości systemów odprowadzających wodę np. z ulic.

Czytaj więcej: Nagłe załamania pogody. Temperatury spadną, burze pozostaną

Scenariusz, niestety, ziścił się w Warszawie, gdzie studzienki nie nadążały odprowadzać opadów z drogi. Szczególne utrudnienia spotkały kierowców na Wisłostradzie na wysokości Cytadeli. Zalane były także ulice w innych częściach stolicy. „I tak żyjemy sobie w Warszawie, smacznej kawusi i drożnych studzienek” – komentują z ironią internauci. Wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka (była rzeczniczka stołecznego ratusza) podała na Twitterze, że wodociągowcy na bieżąco odpompowują wodę. Dyżurny miasta przekazał ponadto, że podtopiony był też odcinek S8 i ulica Płochocińska na Białołęce. Zobacz także: Poważna awaria wodociągowa w stolicy. Woda podmywa jezdnię i torowisko

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej