RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Tęczowi marksiści”. Burza po debacie w Brukseli

Głosowanie nad rezolucją w europarlamencie już w czwartek (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Głosowanie nad rezolucją w europarlamencie już w czwartek (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Jesteśmy w stanie przepaści kulturowej. Dominują neomarksistowscy rewolucjoniści, którzy jadą rozpędzonym pociągiem ideologii gender po Europie. Widma jego końca nie widać – podkreślił w rozmowie z portalem tvp.info dr hab. Mieczysław Ryba, profesor i wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Posłowie do Parlamentu Europejskiego dyskutowali nad projektem rezolucji, która stanowi, że prawo do zdrowia, w szczególności prawo do zdrowia seksualnego, m.in. do aborcji, jest „podstawowym filarem praw kobiet i równości płci”.

Sukces polskiej delegacji na szczycie UE. „Równość gender” usunięta z projektu deklaracji

Sprzeciw Polski i Węgier podczas szczytu UE w Porto doprowadził do usunięcia frazy „równość genderowa” z projektu deklaracji ws. przyspieszania...

zobacz więcej

Tekst rezolucji, której inicjatorem jest chorwacki europoseł Predrag Matić, zawiera wezwanie do rządów państw członkowskich UE, by wprowadziły powszechny dostęp do tzw. „bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz metod i środków antykoncepcyjnych.

Komisarz UE ds. równości Helena Dalli stwierdziła, że Unia ma ograniczone kompetencje w zakresie polityki ochrony zdrowia. – Aborcja i ustawodawstwo z tym związane leży w gestii państw członkowskich – przypomniała.

Zastrzegła jednak, że jej zdaniem „zbyt często seksualność pozostaje tabu w naszych społeczeństwach” i w związku z tym „ludzie młodzi mają prawo do kompleksowych i wiarygodnych informacji na temat seksualności i praw seksualnych”, co „na pewno jest korzystne”.

Prof. Ryba: UE uzurpatorem


O strukturze Unii Europejskiej stanowią traktaty , które ściśle określają jej kompetencje. Unijne instytucje uzurpują sobie prawo do rozstrzygania o kwestiach, które nie leżą w jej prerogatywach. To nie tylko Parlament Europejski, ale i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Komisja Europejska – podkreślił prof. Mieczysław Ryba. Dodał, że „jako Europejczycy odeszliśmy od początków Wspólnoty Europejskiej i jej chadeckich korzeni”. Chrześcijańską demokrację w latach 60. XX wieku wyparła rewolucja kulturowa.

„Ideologiczna agenda”. W Niemczech spór o genderowy język

Szef hamburskich struktur CDU Christoph Ploss opowiedział się za zakazem stosowania „genderowego języka” w instytucjach państwowych. W środowiskach...

zobacz więcej

Pytany o szansę na zmianę kierunku w Europie stwierdził, że „musiałoby się dużo zmienić”, bo „zasadniczo dominuje lewica”.

– Zaczątek zmian jest we Włoszech i Hiszpanii, natomiast jesteśmy w mniejszości. Po zwycięstwie Bidena te elity jedynie się umacniają – zauważył.

Podczas debaty nad rezolucją reprezentująca Zielonych europosłanka Sylwia Spurek stwierdziła, że „nie ma równości kobiet i mężczyzn bez prawa do powszechnej, legalnej i bezpiecznej aborcji” oraz że „nie ma praworządności bez poszanowania pełnych praw reprodukcyjnych i seksualnych”, czyli „nie ma praw człowieka, bez prawa człowieka do aborcji”.

Biedroń: tysiące kobiet dokonuje aborcji w złych warunkach


Przedstawiciel frakcji socjaldemokratów (S&D) w PE Robert Biedroń przekonywał, że „tysiące kobiet w niebezpiecznych, nielegalnych warunkach dokonuje przerywania ciąży” tylko dlatego, że nie mają równych praw.

– Prawicowi fundamentaliści mówią, że my tutaj w PE nie mamy prawa decydować o tej równości. Nawet jeżeli tak jest, chociaż się mylą, to jesteśmy od tego, żeby to zmienić – podkreślił Biedroń.

Czarnek o ideologii gender: To marksizm. Walka klas została zastąpiona walką płci

Oni dokładnie wiedzą, że hołdowanie głupocie nie wytrzymuje próby dyskusji na racjonalne argumenty. To jest marksizm w czystej postaci, walka klas...

zobacz więcej

Taką opinię zakwestionowała deputowana Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Margarita de la Pisa Carrion. Zauważyła, że w dyskutowanej rezolucji jest atakowane prawo do życia.

Po naszej stronie jest wielka odpowiedzialność, ponieważ na szali jest przyszłość naszej kultury i tożsamości. Nic nie może być ważniejszego od życia. My żyjemy, ponieważ kiedy zostaliśmy poczęci, przyjęto nas z wdzięcznością – zaznaczyła.

Głos Kościoła


– Nikt tak nie broni życia nienarodzonego jak chrześcijanie – mają w sobie dodatkowe światło. Bóg wciela się w postać człowieka przed narodzeniem, ten etap ludzki jest święty i niezwykle ważny – podkreślił w rozmowie z portalem tvp.info ks. prof. dr hab. Dariusz Oko, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Dodał, że sam Bóg „traktuje poważnie życie człowieka od łona matki”.

Każdy człowiek ma podobną godność co Jan Chrzciciel, Jeremiasz czy Pan Jezus – zaznaczał.

Ks. Oko skontrował w tym kontekście teorię gender i zachowanie europarlamentarzystów podczas środowej debaty.

UJ, studenci i „teoria gender”. Zaniepokojony prof. Legutko pisze list do rektora

List otwarty do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego opublikował europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Zdecydował się na ten krok w związku z...

zobacz więcej

Gender to to postawa ateistyczna, widząca w człowieku tylko bardziej inteligentne zwierzę. Łatwiej jest zabić zwierzę (...), dlatego Parlament Europejski jest za zabijaniem najsłabszych – ocenił teolog.

W jego opinii „genderyści to tęczowi marksiści” , dysponujący jedynie „niebem na ziemi” i „pozostający na poziomie przyjemności”. Stwierdził, że aborcja cieszy się poparciem części europarlamenatrzystów ze względu na ich „rozpustną aktywność”, które często ma naturalne konsekwencje.

Wolą zabić, niż troszczyć się o najsłabszych. Za tym stoi wielki egoizm – podsumował.

„Prawo do życia podstawowym prawem”


Frakcje prawicowe, której bliskie są nauki Kościoła, stanowczo broniły podczas debaty prawa do życia. Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę, że „prawo do życia jest podstawowym prawem”, z którego wywodzą się wszystkie inne.

– Żyjemy, bo nasze matki podjęły decyzję, żeby dać nam szansę. Aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, jest dramatem dla matki i zabójstwem dziecka. Tak było i jest – skonstatowała.

Przedstawicielka prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID) w europarlamencie Christine Anderson zaznaczyła, że sam Trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że człowiek jest człowiekiem od momentu poczęcia.

– W tej rezolucji podważa się jedno z najbardziej podstawowych praw człowieka mówiąc, że zabijanie ludzi jest jednym z podstawowych praw człowieka. Każdy poseł który podpisze się pod tym sprawozdaniem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że popełnia zbrodnię przeciwko ludzkości – podkreśliła.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim odbędzie się w czwartek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej