SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Wzrost zakażeń wariantem Delta. Zmiany w zasadach kwarantanny

Na lotnisku Szczecin-Goleniów wyląduje wkrótce samolot z Wielkiej Brytanii. Dla podróżujących z tego kraju od czwartku zmienia się zasada dot. kwarantanny. Powodem wprowadzenia nowych przepisów jest rozprzestrzeniający się indyjski wariant koronawirusa (Delta).

Wielka Brytania. Najwyższa od początku lutego liczba zakażeń

Najwyższą od początku lutego liczbę zakażeń koronawirusem, 16 135, wykryto w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - poinformowałbrytyjski rząd....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wszystkie osoby, które przylecą z Wielkiej Brytanii będą musiały odbyć kontrolę paszportową, podczas której funkcjonariusze straży granicznej będą sprawdzać tożsamość oraz ewentualne zaszczepienie na COVID-19. Jeśli ktoś nie udokumentuje przyjęcia szczepionki, będzie musiał trafić na 10-dniową kwarantannę. Od czwartku obowiązują nowe zasady, które zostały wprowadzone z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu Delta.

W świetle nowych przepisów kwarantanna
 dla osób rozpoczynających podróż z kraju, który nie należy do strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do Polski będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od ich przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu. Zwolnienie następować będzie z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) przez laboratorium diagnostyczne do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP). Z kwarantanny nie zwalniają testy na obecność przeciwciał (testy serologiczne i kasetkowe). Testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych.

Kwarantanna nie będzie jednak obowiązywała dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 lub tych, którzy przedstawili swój negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu.

Zobacz także: Więcej zakażonych wariantem Delta w Wielkiej Brytanii


Kwarantannie nie podlegają osoby wjeżdżające do naszego kraju, które są w pełni zaszczepione (14 dni po zakończeniu procesu szczepienia) przeciw COVID-19 preparatami dopuszczonym do obrotu w UE.

źródło:
Zobacz więcej