SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Filipiny. Nie żyje były prezydent Benigno Aquino III

Były prezydent Filipin Benigno Aquino III (fot. Getty Images)
Były prezydent Filipin Benigno Aquino III (fot. Getty Images)

W wieku 61 lat zmarł w czwartek w szpitalu w Manili b. prezydent Filipin Benigno Aquino III - poinformował sędzia Sądu Najwyższego Marvic Leonen. Polityk sprawował najwyższy urząd w państwie w latach 2010-2016.

Były premier Holandii rezygnuje z członkostwa w partii, bo jest „zbyt proizraelska”

Były premier Holandii Andreas Antonius Maria „Dries” van Agt opuszcza chadecję. Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny jest jego zdaniem „zbyt...

zobacz więcej

Zmarły polityk, nazywany przez Filipińczyków „Noynoy”, był synem senatora Benigno Aquino sprzeciwiającego się dyktatorskim rządom Ferdinanda Marcosa i pani Corazon Aquino, prezydent Filipin w latach 1986-92. Senator Aquino został zamordowany w 1983 r. bezpośrednio po powrocie z wygnania. Na fali wywołanej tym wydarzeniem rewolucji, jego małżonka Corazon została wybrana na najwyższy urząd w państwie.

Benigno Aquino III był jedynym synem pary legendarnych polityków. W latach 1977-81 studiował na Uniwersytecie w Manili, a po studiach pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie cukrowniczym.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 1998 r. W latach 1998-2007 był trzykrotnie senatorem. Reprezentował prowincję Tarlac, gdzie znajdują się największe na Filipinach plantacje trzciny cukrowej.

Podczas próby puczu, do jakiej doszło w 1987 r., a która była wymierzona przeciwko rządom jego matki, zmarły polityk został trafiony pięcioma kulami; jedna z kul na trwałe utkwiła w jego szyi. Trzech jego ochroniarzy straciło wtedy życie.

Wybrany prezydentem w 2010 r., w niecały rok po śmierci swej matki, Benigno Aquino III koncentrował się na walce z korupcją, ale to właśnie podczas jego kadencji wybuchł skandal dotyczący nadużyć finansowych członków parlamentu.

źródło:

Zobacz więcej