SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie żyje Krzysztof Gradowski, twórca filmów o Panu Kleksie

Krzysztof Gradowski zmarł w wieku 77 lat (fot. PAP/JACEK TURCZYK)
Krzysztof Gradowski zmarł w wieku 77 lat (fot. PAP/JACEK TURCZYK)

We wtorek zmarł Krzysztof Gradowski, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych – przekazało w środę na Facebooku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Miał 77 lat. Jak podano, jego „Akademię Pana Kleksa” ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów.

Zmarł w dniu swoich urodzin. Gigi Proietti - włoski aktor i reżyser

2 listopada, w dniu swoich 80. urodzin zmarł włoski aktor Gigi Proietti. Od kilkunastu dni był hospitalizowany w klinice Villa Margherita w Rzymie,...

zobacz więcej

„Jak mówił w jednym z wywiadów, rzadko oglądał swoje filmy. Na szczęście nigdy nie brakowało mu widzów. Jego »Akademię Pana Kleksa« ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów” – napisało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Kim był twórca postaci Pana Kleksa?


Krzysztof Gradowski urodził się 26 czerwca 1943 r. w Krakowie. W 1967 r. otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD), gdzie zrealizował szereg filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości, m.in. „Urodzeni w niedzielę”, „Konsul i inni”, „Obcym wstęp wzbroniony”.

Jak przypomniano na stronie ZAiKS-u, był także autorem kilkunastu „portretów dokumentalnych”, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka i Antoniego Cierplikowskiego – pochodzącego z Sieradza fryzjera o międzynarodowej sławie, mecenasa sztuki zwanego „Królem fryzjerów – fryzjerem królów”.

Dla dzieci zrealizował – tworząc scenariusze, teksty piosenek i reżyserując – kultowe już dziś filmy – „Akademia Pana Kleksa” (1983), „Podróże Pana Kleksa” (1985), „Pan Kleks w kosmosie” (1988) oraz „Tryumf Pana Kleksa” (2001).

Nie żyje aktorka Diana Rigg. Była żoną Bonda, wystąpiła w „Grze o Tron”

W wieku 82 lat odeszła brytyjska aktorka Diana Rigg. Zmarła na raka po kilku miesiącach od zdiagnozowania choroby – poinformowała jej córka i...

zobacz więcej

„Akademia Pana Kleksa” okazała się „hitem frekwencyjnym”. Jak podało SFP, w Polsce w kinach obejrzało ją ponad 14 mln widzów.

W 1995 r. Gradowski zrealizował film fantasy dla młodej widowni „Dzieje Mistrza Twardowskiego” z Danielem i Rafałem Olbrychskimi i Rafałem Królikowskim w głównych rolach.

Jak przypomniał redaktor naczelny „Magazynu Filmowego SFP” Jerzy Armata, „uprawiał Gradowski – również z sukcesem – kino... animowane: »Ekologia, pacyfizm, zagrożenia cywilizacyjne« – to główne tematy jego autorskich filmów animowanych: »Dla dobra sprawy« (1974), »Dno« (1976), »Porozumienie« (1978), »Z ostatniej chwili« (1980), »Super strip-tease« (1980), »Ptaki i środki masowego przekazu« (1981), »Adaptacja. Gra planszowa dla wszystkich« (1984)".

„Jest autorem niezwykle interesującego dokumentu »Non camera« (1980), poświęconego Julianowi Józefowi Antoniszowi, niekonwencjonalnemu mistrzowi animacji z Krakowa, a ten w rewanżu zrealizował »Dokument animowany non camera, czyli reżyser Krzysztof Gradowski o sobie... « (1980)" – czytamy na stronie SFP.

Nie żyje aktor Marcin Król. Zginął w wypadku na budowie

Aktor i reżyser Marcin Król zginął w piątek w wypadku na budowie. Miał zaledwie 31 lat. O śmierci mężczyzny poinformowała jego żona. Dwa lata temu...

zobacz więcej

Krzysztof Gradowski był laureatem licznych nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in. w Chicago, Moskwie, Kairze, Oberhausen, Gdyni, Tarnowie, Poznaniu i Krakowie.

W latach 1991-96 pełnił funkcję przewodniczącego Korporacji Reżyserów Filmowych i Telewizyjnych.

Od 2006 r. był wiceprzewodniczącym Sekcji Autorów Dzieł Filmowych i Telewizyjnych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2009 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 r. otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Podkreślono, że Gradowski „był też Kawalerem Orderu Uśmiechu”, który wręczono mu w 1987 r. W 2020 r. otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca. Miał 77 lat.

źródło:

Zobacz więcej