RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Skandaliczny artykuł wydawnictwa PE. Sugeruje, że Polska jest odpowiedzialna za śmierć Żydów

Informację o kontrowersyjnym artykule przekazał Witold Waszczykowski  (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images; TT)
Informację o kontrowersyjnym artykule przekazał Witold Waszczykowski (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images; TT)

Wydawany przez Europarlament magazyn sugeruje w artykule, że Polska jest odpowiedzialna za śmierć Żydów podczas II wojny światowej – alarmuje na Twitterze Witold Waszczykowski. Jak dodaje, w tekście zabrakło informaci, że to Niemcy są odpowiedzialne za powstanie obozu Aschwitz i ludobójstwo.

„Spiegel” o historii niemieckiego antysemityzmu. Cesarz Wilhelm II: Żydzi to plaga

Cesarz Wilhelm II z dynastii Hohenzollernów zajmował wyraźnie antysemickie stanowisko. Im bardziej się starzał, tym bardziej był agresywny. W 1927...

zobacz więcej

Europoseł PiS Witold Waszczykowski poinformował za pośrednictwem Twittera, że w wydawnictwie Europarlamentu Europe Diplomatic⁩ pojawił się artykuł sugerujący, że w Polsce, w Oświęcimiu byli mordowali Żydzi. Nie ma natomiast zdania o tym, że Polska była okupowana. Nie wspomniano także o odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie.

„W wydawnictwie Europarlamentu skandaliczny artykuł o antysemityzmie. A tam zapis, że w chrześcijańskiej i konserwatywnej Polsce Auschwitz zamordował tysiące Żydów! Nic o okupacji Polski i nic o winie Niemiec” – napisał na Twitterze Waszczykowski.

W artykule wskazano, że „Polska zajmuje czwartą pozycję w badaniu miejsc, gdzie Żydzi obawiają się antysemityzmu”. Autorzy piszą ponadto, że „Polska jest zagorzale chrześcijańska i bardzo konserwatywna. Tam też w Oświęcimiu zamordowano wiele tysięcy Żydów”.

W artykule nie ma informacji o tym, że to Niemcy są odpowiedzialne za powstanie obozu w Oświęcimiu i odpowiadają za zbrodnie tam popełnione.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej