SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nabór na astronautów. ESA szuka osób z lekką niepełnosprawnością

ESA rekrutuje osoby z lekką niepełnosprawnością fizyczną (fot. Shutterstock)
ESA rekrutuje osoby z lekką niepełnosprawnością fizyczną (fot. Shutterstock)

W ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze na astronautów zgłosiło się ponad 22,5 tys. osób. ESA poszukuje także astronautów z lekką niepełnosprawnością fizyczną. To pierwszy konkurs na astronautów Agencji od 2008 roku.

Rekrutacja na astronautów. ESA zachęca kobiety

Europejska Agencja Kosmiczna namawia kobiety, aby kandydowały na astronautki, mówi nowy dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher. Agencja ma w...

zobacz więcej

„Po raz pierwszy w historii załogowych lotów kosmicznych ESA poszukuje osób, które mają psychiczne, poznawcze, techniczne i profesjonalne predyspozycje do bycia astronautami, ale mają fizyczną niepełnosprawność, która normalnie uniemożliwiałaby ich wybór ze względu na wymagania używanego obecnie sprzętu kosmicznego” – czytamy na stronie internetowej ESA.

Wyjaśniono, że paraastronautami mogą zostać m.in. osoby po amputacjach kończyn czy o wzroście poniżej 1,3 metra. ESA zastrzega, że nie jest w stanie zagwarantować udziału w lotach kosmicznych wybranym kandydatom z niepełnosprawnościami, ale będzie z nimi pracować, by dostosować warunki misji kosmicznych do ich potrzeb. Agencja otrzymała 257 zgłoszeń od osób z niepełnosprawnościami.

W zamkniętym 18 czerwca naborze ESA otrzymała aplikacje od ponad 17 tys. mężczyzn i blisko 5,5 tys. kobiet – poinformowano w środę. Zgłoszenia przyszły z wszystkich 22 krajów członkowskich ESA i trzech krajów współpracujących z Agencją. Najwięcej kandydatur napłynęło z Francji (7137), Niemiec (3700) i Wielkiej Brytanii (1979). Z Polski zgłosiło się 549 osób.

Zobacz także: NASA poszukuje kandydatów na astronautów


Jak informuje ESA do kolejnego etapu przejdzie 1500 kandydatów, którzy będą musieli przejść testy psychologiczne. Ostateczna decyzja o tym, kto poleci w kosmos, zapadnie w październiku 2022 roku.

Podczas poprzedniej selekcji zgłosiło się 8413 kandydatów. Ostatecznie wybrano sześć osób: dwie z Włoch, Niemca, Brytyjczyka, Francuza i Duńczyka.

źródło:

Zobacz więcej