RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł aktor Ryszard Bacciarelli. Wystąpił w 27 spektaklach Teatru Telewizji

Zmarł Ryszard Bacciarelli (fot. PAP/ Andrzej Rybczyński)
Zmarł Ryszard Bacciarelli (fot. PAP/ Andrzej Rybczyński)

Z żalem żegnamy Ryszarda Bacciarellego, aktora teatralnego, filmowego i radiowego, absolwenta warszawskiej PWST. Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny Kolega stowarzyszony w ZASP-ie od niemal siedemdziesięciu lat – poinformował w środę Związek Artystów Scen Polskich. Artysta miał 93 lata.

Nie żyje Libusze Szafrankova. Aktorka, znana m.in. z oscarowego „Koli”, zmagała się z rakiem

W wieku 68 lat zmarła czeska aktorka Libusze Szafrankova. Rozpoczynała swoją karierę w teatrze, ale sławę przyniosły jej role w filmach familijnych...

zobacz więcej

Jak przypomniano w poście zamieszczonym na Facebooku ZASP-u, Bacciarelli w teatrze zadebiutował 21 listopada 1953 r. rolą Jana w „Fantazym” Słowackiego, w reżyserii Marii Straszewskiej.

Występował na deskach Teatrów Dramatycznych w Szczecinie (1953-56), Teatru im. Jaracza w Łodzi (1956-61) oraz teatrów warszawskich - Ludowego (1966-74) i Nowego (1974-93). „Był hrabią Almaviva w „Cyruliku Sewilskim” i Poetą w „Weselu”, Andrzejem w „Wojnie i pokoju”, Fabriziem w „Mirandolinie” i Carem w „Kordianie”, Wacławem w „Zemście”, Diegiem w „Cydzie”, czy tytułowym Henrykiem VI” – czytamy we wpisie.

Jak wyjaśniono, na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie Andrzeja Munka „Eroica”. Zagrał również w dziesiątkach słuchowisk radiowych w Teatrze Polskiego Radia. W latach 1959-96 wystąpił w 27 przedstawieniach Teatru Telewizji.

Życiorys


Ryszard Bacciarelli urodził się 8 stycznia w 1928 r. w Młocku-Kopaczach (Mazowieckie). Był potomkiem nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcello Bacciarellego.W 1953 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Był aktorem teatralnym, filmowym, radiowym i telewizyjnym. Grywał głównie epizody w znanych polskich serialach, m.in.: „W labiryncie”, „Siedmiu życzeniach”, „Domu”, „Tajemnicy Enigmy”, „Przygodach psa Cywila”, „Stawce większej niż życie”, „Na dobre i na złe”. Zagrał również, m.in.: w „Akcji pod Arsenałem”, "Misji specjalnej" i serialu fabularnym „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Po raz ostatni widzowie mogli obejrzeć artystę na ekranie w 2016 r. w serialu „Na Sygnale”.

Ryszard Bacciarelli został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi (1978) oraz Złotą Odznaką honorową „Za zasługi dla Warszawy” (1975). Był laureatem nagrody za rolę Tatary w przedstawieniu „A deszcz wciąż pada” Józefa Kuśmierka w Teatrze Nowym w Warszawie na XXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1981).

Czytaj także: Nie żyje Wojciech Karolak. Pianista, kompozytor, wybitny jazzman

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej