SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zakaz propagowania zmiany płci i homoseksualizmu w szkołach. Ader podpisał ustawę

Prezydent Węgier Janos Ader  (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Węgier Janos Ader (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Węgier Janos Ader podpisał w środę ustawę zakazującą m.in. propagowania homoseksualizmu w szkołach. Szef państwa uznał, że nie ogranicza ona praw osób powyżej 18. roku życia.

Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii

– Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii – powiedział premier Mateusz Morawieckim po wtorkowym posiedzeniu...

zobacz więcej

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej kancelarii prezydenta Janes Ader ocenił, że wbrew opiniom, które pojawiały się w prasie, ustawa nie zawiera żadnych zapisów ograniczających prawa osób powyżej 18. roku życia. „Ustawa nie zawiera żadnych zapisów dotyczących tego, kto z kim i jak żyje, kto ma jaką tożsamość seksualną i jak ktoś jako osoba dorosła zmienia swą płeć” – napisał Ader.

Według niego ustawa nie narusza też prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Jednocześnie jednak zapisy ustawy w celu chronienia nieletnich zakazują dostępności treści popularyzujących pornografię, homoseksualizm i zmianę płci – ocenił prezydent Węgier.

Ustawa została przyjęta w zeszłym tygodniu głosami rządzących partii Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej oraz nacjonalistycznego Jobbiku. Inne partie opozycyjne zbojkotowały głosowanie. Krytycy, w tym organizacje pozarządowe, zarzucali ustawie m.in., że rozmywa różnicę między pedofilią i homoseksualizmem.

Zobacz także: Rząd Niemiec chce zaostrzyć kary za pedofilię


Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła w środę ustawę jako „hańbę” i „naruszenie podstawowych wartości UE”. Zapowiedziała, że KE podejmie działania przeciwko ustawie.

źródło:

Zobacz więcej