SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Lewandowski to za mało. Szwedzi za mocni dla Polaków [OCENY]

Robert Lewandowski kończy Euro 2020 z trzema golami na koncie (fot. PAP/EPA)

Robert Lewandowski i długo, długo nikt. Kapitan reprezentacji Polski zdobył dwie bramki, a mimo to Polska przegrała ze Szwecją (2:3) i odpadała z Euro 2020. Sprawdźcie, jak oceniliśmy piłkarzy za to spotkanie.

Euro 2020: horror bez happy endu. Koniec Euro dla Polski [SKRÓT]

Spotkanie o być albo nie być w Euro 2020. Polska na stadionie w Petersburgu mierzyła się ze Szwecją. Zobacz skrót.

Oceny Polaków:

Wojciech Szczęsny – 4/10
W zapowiedziach przedmeczowych żartowano, że musi być jak ksiądz Kordecki na Jasnej Górze. Nie był. Przepuścił trzy bramki i choć przy żadnej nie zawinił, to nie dał od siebie nic ekstra. W końcówce był niedokładny i podejmował złe decyzje.

Bartosz Bereszyński – 2/10
W każdym z trzech meczów na Euro 2020 popełnił błędy, które kosztowały nas utratę goli. Już na początku dał się ograć Emilowi Forsbergowi. Przy drugiej bramce zawodnika RB Lipsk też był zbyt daleko i nie dał rady zablokować strzału. Bardzo słaby turniej obrońcy Sampdorii.

Kamil Glik – 5/10
Jak zawsze pewny w powietrzu i pomocny w ustawianiu kolegów. Ale były też błędy. Przegrał pojedynek z Isakiem, po którym rywale mieli przewagę, jednak nie wykorzystali tej okazji.

Jan Bednarek – 4/10
Próbował ratować sytuację po błędach Bereszyńskiego i Jóźwiaka, ale nie miał prawa nadążyć za Forsbergiem. Przy drugiej bramce za późno zszedł do Dejana Kulusevskiego, dająć mu za dużo miejsca.

Kamil Jóźwiak – 2/10
Nie zaasekurował Bereszyńskiego i przegrał pojedynek z Emilem Forsbergiem przy pierwszym golu dla Szwecji. Przeprowadził kilka ataków prawą stroną, ale ani razu celnie nie dośrodkował.

Grzegorz Krychowiak – 4/10
Zagrał lepiej niż ze Słowacją. „Niewiele lepiej, ale lepiej” – jak mawiał komisarz Ryba. Nie zawinił bezpośrdnio przy golach. W ataku zabrakło przyspieszenia z jego strony. Miał jeden groźny strzał, dwukrotnie został zablokowany.

Piotr Zieliński – 6/10
Z Hiszpanią skupił się na obronie, ale w środowy wieczór był liderem środka pola. Szukał gry, starał się rozgrywać i co najważniejsze – strzelał. Dwa razy mocno kopnął na bramkę, lecz niestety bramkarz Szwedów stanął na wysokości zadania. Dobrze wypuścił też Lewandowskiego przy akcji bramkowej.

Mateusz Klich – 4/10
Zdarzały mu się niechlujne podania, ale kilka razy umiejętnie wyszedł na pozycję, robiąc przewagę w danej strefie. Miał też dwa ciekawe podania górą. I tyle. Zdecydowanie za mało jak na środkowego pomocnika.

Tymoteusz Puchacz – 3/10
W pierwszej połowie akcje Polaków często przechodziły lewą flanką. Jedynym pomysłem Puchacza były dośrodkowania. Próbował centrować niemal przy każdej okazji, ale był jeden problem – piłka ani razu nie dotarła do kolegów. Paulo Sousa zmienił go w przerwie.

Karol Świderski – 4/10
Bardzo się starał, przepychał z obrońcami, dzięki czemu zrobił Lewandowskiemu miejsce przy drugiej bramce dla Biało-Czerwonych. W pierwszej połowie został sfaulowany przy kontrataku, za co Marcus Danielson został ukarany żółtą kartką.

Robert Lewandowski – 8/10
Udowodnił, że jest najlepszym napastnikiem świata i że potrafi zrobić coś z niczego. Piękna pierwsza bramka, spokojne wykończenie przy drugim trafieniu. Często też cofał się do drugiej linii. Mogło być jeszcze lepiej, ponieważ w 18. minucie dwukrotnie trafił w poprzeczkę. Szkoda zwłaszcza dobitki z trzech metrów...

***

Przemysław Frankowski – 5/10

Przegrał fizyczny pojedynek z Dejanem Kulusevskim – odbił się od rywala jak dziecko od trampoliny, a był to początek akcji, z której padł drugi gol dla Szwedów. Później było zdecydowanie lepiej – kilkukrotnie groźnie dośrodkował i zanotował asystę przy drugim golu Polaków.

Jakub Świerczok – 5/10
Zdobył bramkę, ale był na minimalnym spalonym. Doszedł też do uderzenia głową, jednak został przyblokowany przez rywala.

Kacper Kozłowski, Przemysław Płacheta – bez oceny, grali zbyt krótko.