SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Zełenski po spotkaniu z prezydent Gruzji: Morze Czarne ma być bezpieczne

Zełenski ocenił, że dialog polityczny między Kijowem i Tbilisi „nabiera obrotów” (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Zełenski ocenił, że dialog polityczny między Kijowem i Tbilisi „nabiera obrotów” (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Jednym z zadań dla Ukrainy i jej partnerów jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego; ma być to bezpieczny akwen – powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu ze swoją gruzińską odpowiedniczką Salome Zurabiszwili.

„Lista Zełenskiego”. Na Ukrainie ma powstać rejestr oligarchów

Na Ukrainie może powstać rejestr oligarchów - wynika z opublikowanej w czwartek treści projektu ustawy wniesionej do parlamentu przez prezydenta...

zobacz więcej

Zełenski ocenił, że dialog polityczny między Kijowem i Tbilisi „nabiera obrotów”, a wspólnym zadaniem jest wypełnienie strategicznego partnerstwa konkretnymi projektami. Jak czytamy w komunikacie biura prezydenta, Zełenski podkreślił, że to pierwsza w ciągu 15 lat oficjalna wizyta głowy państwa gruzińskiego na Ukrainie.

„Jedno z kluczowych zadań dla Ukrainy i naszych partnerów to wzmocnienie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego” – zaznaczył prezydent. Jak dodał, ma być to bezpieczny akwen, na którym swobodnie będzie przebiegać handel i żegluga.

Składająca wizytę w Kijowie Zurabiszwili oznajmiła z kolei, że wzmocnienie współpracy zwłaszcza w sferze cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego jest zadaniem Ukrainy i Gruzji na drodze do integracji z NATO.

Gruzińska prezydent zwróciła uwagę na normalizację stosunków między dwoma państwami – podaje biuro prezydenta Ukrainy. Dodała, że wspólnymi celami Ukrainy i Gruzji jest deokupacja terytoriów, euroatlantycka ścieżka i wzrost współpracy.

Zurabiszwili zaprosiła Zełenskiego do Gruzji i zapewniła, że jej kraj będzie reprezentowany na szczycie Platformy Krymskiej w sierpniu.

źródło:

Zobacz więcej