SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie żyje Wojciech Karolak. Pianista, kompozytor, wybitny jazzman

Nie żyje Wojciech Karolak (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Nie żyje Wojciech Karolak (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Zmarł pianista, wirtuoz gry na organach Hammonda, kompozytor, wybitny jazzman Wojciech Karolak. O śmierci artysty poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. Wojciech Karolak miał 82 lata.

Nie żyje aktor Krzysztof Zakrzewski

Aktor Krzysztof Zakrzewski, mistrz polskiego dubbingu, nie żyje – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 72 lata. Był znany z wielu...

zobacz więcej

– Wojciech Karolak to dzisiaj jeden z najważniejszych muzyków jazzowych, który, obok Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego, stanowi nasz, rodzimy panteon sław. Nigdy nie zabiegał o gwiazdorstwo i uwielbienie dla swojej muzyki – mówił w jednej z rozmów z PAP szef Festiwalu Era Jazzu i krytyk muzyczny Dionizy Piątkowski.

Według Piątkowskiego, „skromność i niezwykła osobowość muzyka sprawiały, że przez dekady – mimo ogromnej aktywności artystycznej – zawsze był indywidualistą krążącym wokół muzyki, a jazzu szczególnie”. – Grał i gra ze wszystkimi: z Janem Ptaszynem Wróblewskim stworzył jeden z ważniejszych zespołów polskiego jazzu, kwartet Mainstream; pojawiał się w zespołach Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Szukalskiego, w Studio Jazzowym Polskiego Radia oraz happy-jazzową grupą SPPT Chałturnik – wspominał.

„Na pewien czas stał się krakusem”


Wojciech Krzysztof Karolak urodził się 28 maja 1939 r. w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim wraz z rodzicami, jak większość wypędzonych warszawiaków, przez obóz w Pruszkowie, dotarł do Krakowa. Na pewien czas – jak sam mówił – stał się krakusem.

Muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista. W latach 1959-60 występował w zespole The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Jednocześnie grał w formacjach Andrzeja Kurylewicza i Jerzego Matuszkiewicza. W 1961 r. porzucił saksofon i poświęcił się całkowicie pianistyce. W 1962 r. założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę.

Nie żyje młody piłkarz Franciszek Pazdan. „Nie umiemy znaleźć właściwych słów...”

Nie żyje Franciszek Pazdan, piłkarz klubu Noverra Głogów Małopolski. Sportowiec miał zaledwie 23 lata. „Nie umiemy znaleźć właściwych słów, aby...

zobacz więcej

„Kiedy grałem na saksofonie, jazz był inny: melodyjny i przyjazny człowiekowi. Z wielkim żalem rozstawałem się z tym instrumentem. A zaczynałem naprawdę dobrze grać. Niestety nie miałem wyjścia. Byłem wtedy członkiem zespołu, który otwierał klub „Pod Jaszczurami” w Krakowie. Do tańca grało się tam na żywo. (…) Nie było nawet szafy grającej, gramofonu, nic. Razem z Andrzejem Kurylewiczem i Andrzejem Dąbrowskim codziennie graliśmy tam jazz do tańca” – wspominał muzyk w wywiadzie dla magazynu „Playboy”.

Wojciech Karolak jako doskonały instrumentalista towarzyszył często gwiazdom jazzu występującym na Jazz Jamboree, ale najlepiej czuł się w autorskich, małych zespołach. Jako pianista, organista-hammondzista, a także doskonały kompozytor i aranżer był mistrzem nastroju i bohaterem najciekawszych albumów i koncertów. Unikał „szufladkowania” i często tworzył także utwory rozrywkowe, muzykę do filmów (np. do „Konopielki” Witolda Leszczyńskiego), spektakli teatralnych i baletowych. Artysta był też autorem ważnych kompozycji jazzowych.

Dyskografia i nagrody


Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Andrzejem Trzaskowskim i Jarosławem Śmietaną. Melodie do piosenek rozrywkowych i kabaretowych pisał najczęściej do tekstów żony – Marii Czubaszek, która zmarła w 2016 r.

Dyskografia muzyka obejmuje kilkadziesiąt tytułów, są to, m.in.: „All Stars Swingtet”, „Jazz Believers”, „Swingtet Jerzego Matuszkiewicza”, „Kwartet Andrzeja Kurylewicza”, „Don Ellis: Jazz Jamboree '62”, „Luis Hjulmand: Jazz Jamboree '62”, „The Karolak Trio”, Cecily Fords, „Jerzy Milian: Jazz Jamboree '64”, „Annie Ross: Jazz Jamboree '65”, „Atma” – z Michałem Urbaniakiem, „Kujaviak Goes Funky” – ze Zbigniewem Namysłowskim, „Time Killers”, „Wiesław Pieregorólka Big Band”, „Ballads and Other Songs”, „Phone Consultations”, „Songs and Other Ballads” – z Jarosławem Śmietaną, „La Boheme” – z Piotrem Baronem.

W ankietach magazynu „Jazz International” w latach 1973-74 Karolak uznany został za organistę jazzowego Europy, a w rankingu „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer (w latach 1983-86) i organista (1983-88, 1990 oraz 1992-2001). W 2010 r. został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych.

źródło:

Zobacz więcej