SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

W Polsce wykryto drugie ognisko koronawirusa u norek

Koronawirus u norek (fot. Shutterstock)
Koronawirus u norek (fot. Shutterstock)

W dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (Lubelskie) wykryto ognisko SARS-CoV-2 – poinformował Główny Lekarz Weterynarii. To drugie ognisko koronawirusa u norek w Polsce.

Delta mutuje. „Większa zakaźność i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc”

Wariant koronawirusa o nazwie Delta dalej mutuje. W Indiach wykryto kolejną jego odmianę - Delta Plus. Trzeba zachować czujność i monitorować...

zobacz więcej

„Ognisko SARS-CoV-2 stwierdzono w dwóch gospodarstwach liczących łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek, zlokalizowanych pod tym samym adresem w powiecie Biała Podlaska” – podano w komunikacie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Obecność wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Próbki do badań w gospodarstwach pobrano 16 czerwca. „W ww. gospodarstwach pobrano próbki od 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie” – podano w komunikacie.

Inspektorat poinformował, że w gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone „wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek”.

„Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane” – powiedział lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Czytaj także: Ekspert o norkach: Ta mutacja koronawirusa może być bardzo niebezpieczna [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej