RAPORT

Wojna na Ukrainie

Które kraje chcą ściślejszej współpracy UE z Rosją?

Francja i Niemcy zasugerowały ściślejszą współpracę Unii Europejskiej z Rosją  (fot. PAP/EPA/AXEL SCHMIDT / POOL)
Francja i Niemcy zasugerowały ściślejszą współpracę Unii Europejskiej z Rosją (fot. PAP/EPA/AXEL SCHMIDT / POOL)

Francja i Niemcy chcą ściślejszej współpracy Unii Europejskiej z Rosją. Według unijnych dyplomatów Paryż i Berlin zaproponowały poprawki do wniosków na rozpoczynający się jutro dwudniowy, unijny szczyt w Brukseli. To wywołuje opór części krajów, w tym Polski.

Rosjanie ostrzelali „ostrzegawczo” okręt brytyjskiej floty. „Zaatakowani” dementują

Brytyjski okręt HMS Defender na Morzu Czarnym został ostrzegawczo ostrzelany, by powstrzymać naruszenie rosyjskiej granicy państwowej – taki...

zobacz więcej

Francja i Niemcy zasugerowały ściślejszą współpracę Unii Europejskiej z Rosją w wybranych dziedzinach, między innymi w sprawie klimatu, umowy nuklearnej z Iranem, walki z pandemią. Jednak część krajów, w tym Polska i kraje bałtyckie zwróciły uwagę, że od 2014 roku, czyli aneksji Krymu nie zdarzyło się w relacjach na linii Moskwa-Bruksela, co uzasadniałoby poprawę relacji.

– Co więcej nastąpiło pogorszenie relacji, są ataki w państwach członkowskich z użyciem broni chemicznej, są cyberataki na unijne kraje. Bliższa współpraca jest dla nas nie do zaakceptowania – powiedział jeden z unijnych dyplomatów.

Z jego relacji wynika, że przeciwko bliższej współpracy z Rosją zaprotestowała też Holandia, która wspomniała zestrzelenie samolotu MH 17 nad wschodnią Ukrainą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej