RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Postęp w leczeniu groźnego nowotworu. Eksperci: Pomogła m.in. prezydencka ustawa

Wcześnie zdiagnozowanego czerniaka po prostu się usuwa (fot. Shutterstock)
Wcześnie zdiagnozowanego czerniaka po prostu się usuwa (fot. Shutterstock)

Coraz więcej chorych na czerniaka, czyli złośliwy nowotwór skóry, udaje się wyleczyć – mówił podczas jubileuszu 10-lecia Akademii Czerniaka prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. Eksperci wskazują, że poprawa wyników leczenia jest możliwe dzięki wzrostowi świadomości społecznej i dostępowi do nowych terapii. Zwracają też uwagę, że pomogła także prezydencka inicjatywa Andrzeja Dudy, która zakończyła się przyjęciem ustawy zakazującej korzystania z solariów niepełnoletnim.

„Cała Polska sprawdza znamiona”. Uważajmy na nowotwory skóry [WIDEO]

zobacz więcej

Profesor Rutkowski zaznaczył, że chociaż dokonał się znaczny postęp i przełom w leczeniu czerniaka, jest jeszcze wiele do zrobienia.

– Około trzy czwarte polskich pacjentów przeżywa już 5 lat, ale w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech to już 90 procent – czyli jest jeszcze dystans. 10 lat temu zaczynaliśmy z wskaźnikiem niższym o jakieś 15 procent, w związku z tym, uważam, to jest najważniejszy skok; to obiektywny skok pokazujący, że dzięki wzrostowi świadomości, dzięki dostępowi do nowych sposobów leczenia, poprawiliśmy wyniki – ocenił prof. Rutkowski.

Prezydencka ustawa o solariach


– Ogromne znaczenie w profilaktyce czerniaka miało uchwalenie z inicjatywy prezydenta ustawy zakazującej korzystania z solariów osobom niepełnoletnim od 2018 roku. Ważne są również kampanie edukacyjne budujące świadomość zagrożeń związanych z rakiem skóry – przyznał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę w listopadzie 2017 roku ma chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Czytaj więcej: Nieletni nie mogą korzystać z solariów

Jak podkreślił, tę świadomość społeczną tak Ministerstwo Zdrowia, jak i Akademia Czerniaka, starają się szerzyć. – Mówimy, co z punktu widzenia czerniaka jest niezdrowe: na pewno solaria i ekspozycja słoneczna to takie podstawowe czynniki – zaznaczył Gadomski. Akademia Czerniaka – to sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, której głównym celem jest poprawa sytuacji pacjentów chorujących na nowotwory skóry oraz popularyzacja profilaktyki. W ciągu ostatnich 10 lat chorzy na czerniaka zyskali dostęp do 9 nowoczesnych leków celowanych, a kompleksowe leczenie odbywa się w 27 wysokospecjalistycznych ośrodkach w całym kraju.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej