RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tytus Brzozowski. 12 miast” - wystawa specjalnie dla Instytutu Polonika

Obrazy Tytusa Brzozowskiego (fot. Polonika)
Obrazy Tytusa Brzozowskiego (fot. Polonika)

Od tygodnia w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa można zobaczyć wystawę prac Tytusa Brzozowskiego. Pół roku zajęło artyście namalowanie cyklu akwarel, które wykonał specjalnie dla Instytutu Polonika.

Kupiony przy wysypisku śmieci obraz Davida Bowie trafił na aukcję

Przez lata nikt nie wiedział, gdzie jest. W końcu został odnaleziony w składzie rzeczy używanych przy wysypisku śmieci. A że sprzedawca nie...

zobacz więcej

13 obrazów jest artystyczną wizją miast, w których można znaleźć polonika: od Chicago i Rapperswilu przez Padwę po Lwów czy Tbilisi.

„Tym razem miałem okazję wyruszyć w świat i poznać ważne dla mnie miejsca w zupełnie nowy sposób. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji, bardzo dużo się nauczyłem” – opowiada twórca cytowany w komunikacie Instytutu Polonika. 

„Powstanie każdego obrazu było długotrwałym procesem. Oprócz zrozumienia samego miasta i odszukania jego ducha pracowałem również nad ukrytymi w nim polonikami. Wszystko zaczynało się od rozmów z zespołem Instytutu. Podczas wielogodzinnych spotkań poznawałem zarówno ważne fakty, jak i zabawne czy intrygujące anegdoty, jakich pełno w naszej historii. Ciekawe było dla mnie badanie burzliwych więzi Mickiewicza z Puszkinem, szczerze też ubawiłem się, słysząc o tureckim zamachu na strusia dokonanym przy okazji bitwy pod Wiedniem…” – opowiada autor.

Tytus Brzozowski podkreśla, że praca „nad spójnym cyklem obrazów wymagała ogromnej liczby szkiców”. Dużą rolę przy budowaniu nastroju kolejnych prac odgrywała ich kolorystyka. „Stonowany Paryż jest zupełnie inny niż kolorowe Wilno, czy chłodny Petersburg. Był to dla mnie ważny impuls do poszerzenia palety” – twierdzi akwarelista.

Wystawa „Tytus Brzozowski. 12 miast” będzie dostępna do 13 lipca 2021 w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa.

Czytaj także: Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej