SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Wakacyjne restrykcje. MSZ: Od północy nowe obostrzenia dla podróżnych [WIDEO]

Od czwartku 24 czerwca będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla powracających z krajów znajdujących się poza strefą Schengen – poinformowali na konferencji prasowej wiceministrowie: dyplomacji Piotr Wawrzyk i resortu zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślono, nowe obostrzenia nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych i będących minimum dwa tygodnie od ostatniej dawki.

Czy szczepionki chronią przed wariantem delta? Pytamy specjalistę

Informacje o zakażeniach wariantem delta (indyjskim) koronawirusa coraz bardziej niepokoją Europę. W Polsce odnotowano dotąd pojedyncze przypadki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że mamy do czynienia z dynamiczną sytuacją związaną z pojawianiem się nowych mutacji koronawirusa, a przywrócenie kwarantanny ma uchronić Polaków przed rozprzestrzenianiem się ich. Dodał, że już obecnie widać wzrost udziału nowych mutacji wśród rejestrowanych zachorowań w Polsce.

Nowe mutacje koronawirusa w Polsce. Statystyki


– Wczoraj mutacji gamma było 14, dzisiaj mamy już 17. Jeżeli mówimy o wariancie delta: wczoraj było 90, dziś jest już 96; wariant beta – 36 (wczoraj – red.), dziś mamy już 38. Czyli widzimy, że tych nowych mutacji także w naszym kraju zdecydowanie przybywa – przekazał Kraska.

Od środy dodatkowe obostrzenia obowiązują przyjezdnych z Wielkiej Brytanii.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że każdy planujący podróż zagraniczną powinien mocno zastanowić się, czy musi wyjechać. Dodał, że w takim wypadku każdy powinien się zaszczepić.

MSZ: Sytuacja jest zmienna. Obostrzenia mogą pojawić się nagle


Jednocześnie wiceminister przypomniał, że nikt wyjeżdżającym nie zagwarantuje, że w wyniku wzrostu liczby zachorowań, nie zostaną uwięzieni tam, gdzie wyjechali. Przypomniał przykład hiszpańskiego miasteczka, które z dnia na dzień zostało odcięte od reszty kraju. Wawrzyk dodał, że lokalne ograniczenia najczęściej nie dotyczą osób zaszczepionych. Dane z Wielkiej Brytanii wskazują na coraz większy udział zachorowań na COVID-19 wśród zarażonych wariantem delta (indyjskim) koronawirusa, przed którym może nie chronić wcześniejsze przechorowanie, a jedynie pełne zaszczepienie (dwoma dawkami w przypadku szczepionek dwudawkowych).

Zobacz także: Do tych europejskich krajów wjedziemy bez testu, kwarantanny i szczepienia

źródło:
Zobacz więcej