RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Amerykanie rozpoczęli instalację systemu uzbrojenia w Redzikowie

Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie (fot. MON)
Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie (fot. MON)

Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej (MDA) poinformowała w komunikacie, że w bazie w Redzikowie rozpoczęła się instalacja systemu uzbrojenia Aegis. System, w którego skład wchodzą rakiety z pociskami kinetycznymi, pomyślnie przeszedł testy, a w bazie zainstalowano też radary i elementy systemu kontroli ognia.

Polski przemysł zbrojeniowy ma dostarczyć amunicję dla armii

Zostały podpisane umowy na dostawy pocisków do wyrzutni Langusta i amunicji do moździerzy Rak – poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej...

zobacz więcej

MDA powiadomiła, że system uzbrojenia Aegis, który dotąd był składowany w magazynie w bazie, został „rozpakowany” w lutym, a w marcu przeszedł „zintegrowane funkcjonalne testy” obrony przeciwrakietowej. W maju zainstalowano natomiast cztery elementy radaru SPY-1D(V) oraz podświetlacz celu wchodzący w skład systemu kontroli ognia.

„Te osiągnięcia ilustrują zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w instalację Aegis Ashore w Polsce, by zapewnić obronę przeciwbalistyczną dla Europy” – napisano w komunikacie.

We wtorek na temat postępów w budowie w Redzikowie mówił szef MDA wiceadmirał Jon Hill, m.in. tłumacząc powody wielokrotnych opóźnień w konstrukcji bazy, która pierwotnie miała zostać oddana do użytku w 2018 r.

Zobacz także: Amerykańskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło udaną próbę swojego systemu obrony przeciwrakietowej


– Wprowadziliśmy dużo elementów automatyzacji budowy po stronie konstrukcji militarnej i było to trudne. To było tym, co naprawdę nas spowolniło – powiedział Hill podczas konferencji w think tanku CSIS. Jak dodał, prace w bazie trwają, jednak dodatkowym czynnikiem spowalniającym je była pandemia.

Baza rakietowa w Redzikowie opóźniona. Waszyngton tłumaczy

Restrykcje związane z pandemią COVID-19 i problemy wynikające z automatyzacji opóźniły budowę bazy obrony przeciwrakietowej w Polsce – oświadczył...

zobacz więcej

– Restrykcje w Europie są naprawdę, naprawdę ciężkie. Ale świetną rzeczą, którą zrobiliśmy w ciągu ostatniego miesiąca, jest to, że postawiliśmy cztery anteny radarowe (...) i wstawiliśmy system kontroli ognia, więc wygląda to jakby już było ukończone kilka lat temu – powiedział wojskowy, dodając że sytuacja na miejscu jest dobra.

MDA podała, że baza zostanie oddana do użytku „nie wcześniej niż w 2022 r.” Baza w Redzikowie jest ostatnim z elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie EPAA, przeznaczonego do przechwytywania pocisków balistycznych pochodzących „spoza obszaru euroatlantyckiego”. Opiera się ona o system Aegis, w skład którego wchodzą rakiety przechwytujące SM-3, nieposiadające ładunków wybuchowych, lecz niszczące pociski kinetycznie.

EPAA składa się z radaru umieszczonego w Turcji, bazy dowodzenia w Niemczech, stacjonujących w Europie niszczycieli z morską wersją systemu Aegis, a także naziemnego komponentu Aegis w Deveselu w Rumunii. Baza w Redzikowie ma być drugim naziemnym elementem systemu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej