SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili nałożenie sankcji gospodarczych na Białoruś

Alaksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Alaksandr Łukaszenka (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili w Brukseli nałożenie sankcji gospodarczych na Białoruś. Obejmą one m.in. sektory produkcji potasu, ropy naftowej oraz sektor bankowy – przekazało w środę źródło unijne.

Cichanouska: Ludzie pokazali reżimowi, że chcą końca dyktatury

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała Wielką Brytanię, aby wykorzystała swoją siłę jako państwa do wzmocnienia sankcji...

zobacz więcej

W kolejnym kroku rozpocznie się formalne przyjęcie restrykcji w tzw. procedurze pisemnej. Niewykluczone, że wejdą one w życie jeszcze przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem UE.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli też w poniedziałek na spotkaniu w Luksemburgu sankcje wobec osób i podmiotów na Białorusi odpowiedzialnych za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz za represje wobec obywateli.

Zatrzymanie samolotu Ryanair


23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii lotniczych Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Zobacz także: Pratasiewicz pojawił się na konferencji. Dziennikarka powiedziała to, co wszyscy myślą

Są sygnały, że Pratasiewicz jest w stanie krytycznym. „Prawdopodobnie jest torturowany”

Zabrany wczoraj z pokładu samolotu opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz ma być w jednym ze szpitali w Mińsku – informuje telewizja Biełsat....

zobacz więcej

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.

Na Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku zaczęły się protesty, na które reżim Alaksandra Łukaszenki odpowiedział przemocą i represjami.

źródło:

Zobacz więcej